בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי

ביום 5.9.2018 חתמה שרת המשפטים איילת שקד על תקנות סדר הדין האזרחי החדשות, אשר אמורות להיכנס לתוקף כעבור שנה, ביום 5.9.2019. התקנות החדשות מחוללות רפורמה עמוקה ומקיפה בסדרי הדין האזרחי בארץ, וזאת שנפרט ונסביר בהרחבה בסקירה שלפניך.

קרא עוד

אלימות מינית בזוגיות

יחסי מין במסגרת נישואין היו מאז ומעולם עניין מורכב, שדרש התייחסות משפטית מיוחדת. במדינות רבות, אישה שנישאה לבעלה, הפכה למעשה לקניין שלו ומשכך נשללה ממנה הזכות לאוטונומיה על גופה, על פוריותה ועל הנאתה המינית (אם בכלל). הזמנים השתנו ונכון להיום, לפחות במדינות המערביות והדמוקרטיות, ברור שאישה שנישאת לגבר איננה הופכת לרכושו וכך גם בישראל.

קרא עוד

תיקון 5 לחוק זכויות יוצרים

תיקון מס' 5 לחוק זכות יוצרים, תשע"ט-2019  הינו תיקון משמעותי של חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007 אשר עבר בכנסת בקריאה שניה ושלישית ביום 1.1.2019, ופורסם בספר החוקים ביום 9.1.2019.

קרא עוד

חוק איסור צריכת זנות: החוק להפללת הלקוח

משחר ההיסטוריה נשים היו מוכרות את גופן, חלקן במטרה לשרוד כלכלית ואילו אחרות נאלצו לעבוד בזנות בכפייה, כיוון שנפלו קורבן לסחר בנשים. לא ניכנס לדיון בנוגע לשאלה האם זנות יכולה להיות בחירה או שלא, אלא נתמקד בעובדה שמריבתן המכריע של הנשים (והגברים) במעגל הזנות, גם אלו שלכאורה "בחרו" להיות זונות וגם אלו שמוחזקות בכפייה, מנוהלות…

קרא עוד

כמה עולה להתגרש ואיך באמת אפשר להוזיל עלויות?

אף אחד לא מתחתן במטרה להתגרש ולמרות הידיעה שייתכן ויגיע היום שבו כל אחד מבני הזוג ירצה לפנות לדרך משלו, כשזה קורה, אנחנו אף פעם לא באמת מוכנים. לא משנה אם אתם אלו שיזמתם את הפרידה, אם זו הייתה החלטה משותפת, אם המשבר הגיע בעקבות בגידה או שהפרטנר שלכם החליט באופן עצמאי שהגיע הזמן לשחרר…

קרא עוד

זהירות: תרופה מזוייפת!

לפיתוח תרופה נדרשים שנות מחקר רבות ותקציבי עתק. השימוש בתרופה והפצתה בשוק החופשי, מותנה באישור הרגולטור הרלוונטי. משעה שהותר השימוש והתרופה הוחדרה לשוק, זייפני התרופות מנהלים מעקב ממושך וקפדני אודותיה. הם לומדים את נוסחת הייצור, מזהים את קהל היעד, אוספים נתונים על המכירות, הפרסום, המאמרים והדוחות הכספיים.

קרא עוד

המרכז לגביית קנסות מאפשר לך לשלם פחות!

המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות הינו גוף ממשלתי אשר הוקם בשנת 1995, מתוקף חוק המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות התשנ"ה – 1995. המרכז פועל לגביית חובות קנסות פליליים ומנהליים אשר לא שולמו במועדם, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית ותוספת פיגורים. המדובר בגביית חובות וקנסות עבור משרדי הממשלה ורשויות השלטון, קנסות בית משפט בהליך פלילי, קנסות בית…

קרא עוד

תכנון אסטרטגיה בהליך גירושין

הליכי גירושין הנם הליכים מורכבים אשר כוללים מגוון היבטים: משפטיים, כלכליים, ורגשיים. במסגרת הליכי הגירושין נדרשים בני הזוג להתמודד עם סוגיות שונות, מעבר להליך מתן הגט כשלעצמו, כגון המשמורת על הילדים והסדרי הראיה, תשלומי מזונות, תשלום מדור, חלוקת הרכוש המשותף ועוד. על מנת להצליח בהתמודדות, חשוב לתכנן אסטרטגיה חכמה ואפקטיבית.

קרא עוד

אבחון תסמונת דאון או טריזומיה 21 לפני ובמהלך ההריון

תסמונת דאון, אשר ידועה גם בשם טריזומיה 21, הנה תסמונת אשר נובעת ממצב בו ישנם שלושה עותקים של כרומוזום מספר 21, במקום שניים, כפי שקיים במצב תקין. כתוצאה מכך, ללוקים בתסמונת יש 47 כרומוזומים במקום 46 במצב תקין.

קרא עוד

תביעות ביטוח ומדוע חברת הביטוח לא משלמת לך

ביטוח הרכב, העסק, הבריאות, העובדים וכל מה שזז ונושם, נובע מהצורך הקיומי כלכלי לנהל את הסיכונים שאנו עתידים להיחשף אליהם ולפגוש בהם על ציר חיינו. הפרט, ולא רק הוא, גם המדינה, מודעים לסיכונים, חוששים מהם, ויודעים שעליהם להכין עצמם למענה ראוי. על אלו סיכונים מדובר, איך נערכים לניהולם, במה זה כרוך ומי הם הצדדים המעורבים?

קרא עוד

מי זה יניב גבריאל? עורך דין, יועץ מס או מפר זכויות יוצרים סדרתי?

מי הוא יניב גבריאל? עורך דין מוסמך, יועץ מס ומנהל "מכללה" פרטית למיסים וחשבונאות. אותו יניב גבריאל נתבע על ידי 3 תובעים נפרדים, במועדים שונים, בשל הפרת זכויות יוצרים סדרתית, בשעה שהעתיק בגסות תוכן שפורסם על ידי התובעים באתרי אינטרנט שבבעלותם. אותו יניב גבריאל הגיש תביעות נגדיות כנגד כל התובעים בטענה הזויה כאילו רקמו מזימה…

קרא עוד

למה חברת הביטוח הסיעודי לא משלמת לך?

אתה נוסע במכונית שלך, זו שעת צהריים ביום אביב חמים והרוח שנכנסת מהחלונות הפתוחים לרווחה מלטפת אותך. המוזיקה שבוקעת מהרדיו מוצאת חן בעיניך, הנוף העירוני מתחלף לאיטו בפריחה אדומה וצבעים של ירוק ובתוך כל השלווה הזו, עולה לך המחשבה איזה כיף שאני צעיר, בריא ומאושר.

קרא עוד

עורכת הדין תשלם פיצויים עקב אימות חתימה רשלני

במסגרת עבודתם נדרשים עורכי הדין, כדבר שבשגרה, לאמת חתימות של לקוחותיהם על פני מסמכים שונים כגון: תצהירים, פרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון ואסיפות בעלי מניות, כתבי התחייבות וכיו"ב. במסגרת אימות החתימה, נדרש עורך הדין להצהיר ולאשר כי המצהיר חתם את החתימה בפניו של עורך הדין ובנוכחותו הפיזית.

קרא עוד

חלוקת נכסים שעברו בירושה בהליך גירושין

כולם יודעים שבמקרה של גירושים, בני הזוג המתגרשים צריכים לחלק ביניהם את הרכוש המשותף אותו צברו לאורך שנותיהם המשותפות. לא אחת, עולה הצורך לדון בנושא חלוקתם של נכסים שאחד מבני הזוג קיבל בירושה ובמקרים אלה עולות שאלות מעניינות…

קרא עוד

שימוש בשם SOHO למרות שנרשם כסימן מסחר

סימן מסחר הנו סימן אשר נועד לשמש את קהל הלקוחות הפוטנציאלי לזיהוי היצרן של המוצר אשר נושא אותו. עקרונית, אין חובה לרשום את סימן המסחר, אולם רישום סימן מסחר מקנה לבעל הסימן זכות ייחודית לשימוש בסימן על המוצר שלגביו הוא נרשם.

קרא עוד