בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

אלימות מינית בזוגיות

יחסי מין במסגרת נישואין היו מאז ומעולם עניין מורכב, שדרש התייחסות משפטית מיוחדת. במדינות רבות, אישה שנישאה לבעלה, הפכה למעשה לקניין שלו ומשכך נשללה ממנה הזכות לאוטונומיה על גופה, על פוריותה ועל הנאתה המינית (אם בכלל). הזמנים השתנו ונכון להיום, לפחות במדינות המערביות והדמוקרטיות, ברור שאישה שנישאת לגבר איננה הופכת לרכושו וכך גם בישראל.

קרא עוד

כמה עולה להתגרש ואיך באמת אפשר להוזיל עלויות?

אף אחד לא מתחתן במטרה להתגרש ולמרות הידיעה שייתכן ויגיע היום שבו כל אחד מבני הזוג ירצה לפנות לדרך משלו, כשזה קורה, אנחנו אף פעם לא באמת מוכנים. לא משנה אם אתם אלו שיזמתם את הפרידה, אם זו הייתה החלטה משותפת, אם המשבר הגיע בעקבות בגידה או שהפרטנר שלכם החליט באופן עצמאי שהגיע הזמן לשחרר…

קרא עוד

תכנון אסטרטגיה בהליך גירושין

הליכי גירושין הנם הליכים מורכבים אשר כוללים מגוון היבטים: משפטיים, כלכליים, ורגשיים. במסגרת הליכי הגירושין נדרשים בני הזוג להתמודד עם סוגיות שונות, מעבר להליך מתן הגט כשלעצמו, כגון המשמורת על הילדים והסדרי הראיה, תשלומי מזונות, תשלום מדור, חלוקת הרכוש המשותף ועוד. על מנת להצליח בהתמודדות, חשוב לתכנן אסטרטגיה חכמה ואפקטיבית.

קרא עוד

חלוקת נכסים שעברו בירושה בהליך גירושין

כולם יודעים שבמקרה של גירושים, בני הזוג המתגרשים צריכים לחלק ביניהם את הרכוש המשותף אותו צברו לאורך שנותיהם המשותפות. לא אחת, עולה הצורך לדון בנושא חלוקתם של נכסים שאחד מבני הזוג קיבל בירושה ובמקרים אלה עולות שאלות מעניינות…

קרא עוד

בית הדין הרבני ממליץ על גירושין – מה משמעות ההמלצה?

כידוע, ההלכה היהודית מייחסת חשיבות רבה לשמירת התא הזוגי והמשפחתי, ולכן ככלל, היא איננה נוהגת לעודד גירושין. יחד עם זאת, היא מכירה בכך שלעתים הגירושין הינם בלתי נמנעים ומחוייבים מכורח המציאות. כאשר מתנהל תיק גירושין בפני בית הדין הרבני, אזי במידה ושני בני הזוג מסכימים יחדיו להתגרש, בית הדין הרבני יטה לאשר את הגירושין. אולם,…

קרא עוד

דחיית תשלום אגרת בימ"ש לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה הכריע ופסק כי ניתן לשלם בתשלומים את אגרת בית המשפט לענייני משפחה אך לא ניתן לדחות את תשלומה עד לסיום ההליכים המשפטיים. בואו לקרוא את המניעים להחלטה ונקודות חשובות מתוך פסק הדין המרתק.

קרא עוד

גירושין במגזר הדתי

בעבר, תופעת הגירושים בקרב בני המגזר הדתי הייתה נדירה יחסית ואף נחשבה לסוג של מעין טאבו חברתי.  אולם דומה כי בעשורים האחרונים תופעה זו הולכת ומתגברת, ואף מוצאת יותר ויותר ביטוי פומבי במסגרת השיח הציבורי המתקיים במגזר זה. יש אף המכנים את הגידול במספר המתגרשים בחברה הדתית כמגיפה ההולכת ומחמירה.

קרא עוד

לדעת יותר על מזונות אישה וילדים

בני זוג הנמצאים בהליך גירושין, נאלצים להתמודד לא פעם עם נושאים שנויים במחלוקת כגון חלוקת רכוש ונכסים משותפים, משמורת ילדים והסדריי ראייה. אחד הנושאים העיקריים והחשובים הוא עניין המזונות.

קרא עוד

חטיפת ילדים במשפחה – עמדת בית המשפט

חטיפת ילדים היא נושא בו עוסקים בתי משפט לענייני משפחה לעיתים תכופות. ישראל כמדינה, ישמה את אמנת האג בדבר חטיפת ילדים כחוק פנימי בישראל, מכוחו מוסמכים בתי המשפט להורות על החזרת ילדים ממדינות זרות למדינת ישראל ולהיפך.

קרא עוד

אי תשלום מזונות והסנקציות האפשריות

בכל יום מוגשות לבתי המשפט ולשכות ההוצאה לפועל עוד ועוד בקשות של נשים שאינן זוכות לקבל דמי מזונות כמתחייב על פי חוק. אי תשלום מזונות עלול להתפרש כעבירה פלילית והחוק קובע סנקציות קשות כנגד סרבני התשלום. אז מה אפשר לעשות תכלס?

קרא עוד

גם גברים סובלים מאלימות!

כאשר אנו שומעים או קוראים בעיתון על אלימות במשפחה, התמונה הראשונה שעולה לראש היא של גבר מכה ומתחתיו אישה מוכה. בישראל כמו במדינות רבות בעולם, גם גברים סובלים מאלימות פיזית, מילולית ונפשית מצד נשים. התופעה אינה נדירה כמו כמו שאנחנו נוהגים להאמין ומיד נפרט.

קרא עוד

אמא או אבא?

במקרים שבהם ההורים נפרדים, מתגרשים, אחד הנושאים החשובים ביותר שעומדים על הפרק הוא המשמורת על הילדים. לצורך דיון בסוגייה זאת, פנינו אל עורכת הדין איילת שיים מור המתמחה בענייני משפחה, וסייעה בהכנת הכתבה שלפניך…

קרא עוד

הפייסבוק בשירות הבוגדים והמתגרשים

בגידה היא תופעה נוכחת ויצוקה באורחות חיינו. יצר הבגידה הוא כמו דחף לאו בר כיבוש. התכנון והביצוע האסורים מרגשים ומרווים את צימאון הבוגד כמו מים גנובים שהומתקו. אין בוגד שמוכן להיתפס על ידי הנבגד. הבגידה כרוכה בסיכון שלא תמיד מחושב. היצר חזק יותר מהערכת הסיכונים…

קרא עוד

הגבלת רישיון נהיגה בגלל חוב הוצאה לפועל

אם בעבר היה ניתן להטיל עיקול על חשבון בנק, לעקל רכב או להגביל את יציאתך מישראל, חשוב שתדעו כי לאחרונה עבר תיקון לחוק ההוצאה לפועל, המאפשר להטיל הגבלות על רישיון נהיגה של חייב בתיק הוצאה לפועל. ליחצו כאן ותדעו מה ואיך ניתן לפעול במקרה כזה…

קרא עוד

רגע לפני פירוק: טיפול זוגי

הכל היה טוב בינכם. כמעט. כשלא שמתם לב – הזוגיות נקלעה לקשיים. אז במקום לעמוד בצד ולראות איך הזוגיות מתפרקת, אפשר לבדוק עוד דרכים, כאשר הראשונה ביניהן הינה טיפול זוגי.

קרא עוד