בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

רגע לפני שלוקחים משכנתא…

משכנתא מוגדרת בסעיף 4 לחוק המקרקעין כך: "משכנתא היא משכון של מקרקעין". בפועל, מרביתנו מכירים את המונח משכנתא בהקשר להלוואה לטווח ארוך שניתנת על ידי הבנק לצורך רכישת דירה, כאשר החזר ההלוואה מובטח באמצעות משכון זכויות הלווה בדירה לטובת הבנק.

קרא עוד

מסתבר שלא תמיד צריך לשלם למתווך…

סביר להניח שאלו מאתנו שמכרו או השכירו דירה באמצעות מתווך, ואף לאלו מאתנו שקנו או שכרו דירה ממתווך, שאלו את השאלה הדיי שכיחה לפיה מדוע יש לשלם למתווך אם הוא לא ביצע עבודה משמעותית.

קרא עוד

שוכר דירה הפסיק לשלם שכירות? הכירו: תביעה לפינוי מושכר!

בואו לקרוא ולהבין טוב יותר כיצד אפשר להתמודד מול שוכר שהחליט להפסיק לשלם את דמי השכירות החודשיים בדירה שהשכרתם לו. מה מתיר לנו החוק לעשות? כיצד מפנים מהנכס שוכר בעייתי? מה אתם יודעים על הגשת תביעה לפינוי מושכר?

קרא עוד

בית משותף – מרבה שכנים מרבה דאגה

השכנים רוצים להתקין מעלית, אך אתם לא זקוקים לה, כי אתם גרים בקומת הכניסה. האם תוכלו להתנגד? האם תחויבו התשלום כלשהו? ואולי במקרה שלכם, אתם סובלים מהשימוש שהשכנים שלכם עושים בחדר המדרגות המשותף ובחלקים אחרים מהרכוש המשותף?

קרא עוד

על מה חשוב להקפיד בחוזה שכירות?

בעריכת חוזה שכירות ישנם דברים חשובים שהשוכר והמשכיר צריכים לקחת בחשבון על מנת להגן על האינטרסים שלהם. על אלו סעיפים שאינם נמצאים בחוזה הסטנדרטי כדאי להתעקש?

קרא עוד

ההבדלים בין חוזה בכתב לחוזה שבעל פה

בין אם אני מודעים לכך או לא, כולנו עורכים חוזים אחד עם השני כל הזמן. לעיתים גם הסכם שרירותי בין שני חברים יכול להחשב חוזה מחייב משפטית. מתי חוזה שבעל פה הוא מחייב? מה ההבדל בינו לבין חוזה בכתב? קראו והשכילו.

קרא עוד

קבוצת רכישה – בעד ונגד

קניית דירה הינה אחת העסקאות המשמעותיות בחייו של אדם. בשנים האחרונות נכנס לזירת הנדל"ן שחקן חדש: קבוצות רכישה. קראו עליהן.

קרא עוד

סקירה משפטית: חוק התכנון והבניה, התשכ"ה – 1965

תחום התכנון והבניה בישראל מוסדר על ידי חוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965. סעיפי החוק, התקנות הנלוות אליו, ונהלי העבודה של הגופים השונים השואבים סמכותם ממנו – הם הקובעים כיצד יתנהלו הליכי בניה מן השלבים הראשוניים ביותר של תכנון בית, ועד לביצוע הבנייה בפועל. בואו לקרוא סקירה משפטית אודות עיקרי חוק הבניה בישראל

קרא עוד