בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

100% נכות אחרי פגיעת ראש עקב תאונת דרכים

אחת מהפגיעות הקשות והשכיחות בתאונות דרכים הינה פגיעה רב מערכתית המשלבת אף פגיעת ראש שעלולה לגרום לנזקים נוירולוגים ולנכויות משמעותיות.

המאמר נכתב באדיבות משרד עורכי דין עופר סולר המתמחה בייצוג נפגעי תאונות דרכים ונזקי גוף אחרים.

פסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בחיפה בעניין מסס יעקב ומסס מרים נ' הפניקס הישראלי חברה לביטוח ואיגוד אבנר עסק בתביעה שהגישו אדם אשר נפגע פגיעה משולבת רב מערכתית ונוירולוגית כתוצאה של תאונת דרכים ואשתו אשר מונתה כדין להיות לאפוטרופסית שלו כנגד מי שהיו המבטחות של הרכב בו נסע.

יעקב יליד 1959 נפגע באורח קשה מאוד בעקבות תאונת דרכים ביום 27.04.2002 כאשר נסע בסמוך לצומת חפץ ואיבד את השליטה על רכבו.

לאחר התאונה הובהל יעקב לבית החולים "שיבא" בתל השומר ואושפז במחלקה לטיפול נמרץ נשימתי שם אובחן כי הוא סובל מפגיעה רב מערכתית ופגיעת ראש קשה, שהה במחלקה הטיפול נמרץ כחודש והועבר למחלקה הכירורגית.

ביום 10.06.2002 הועבר לטיפול ושיקום המרכז הרפואי "רעות" כשהוא במצב של צמח ופלג גופו התחתון משותק paraplegia.

פסק דין הקובע פיצויים לנפגע הסובל 100% נכות לאחר תאונת דרכים

פסק דין הקובע פיצויים לנפגע הסובל 100% נכות לאחר תאונת דרכים

מסס שהה במרכז הרפואי עד לתחילת חודש דצמבר 2002 כאשר במהלך שהות זו אושפז מספר פעמים בבית החולים תל השומר לצורך ניתוחים וטיפול בפצעי לחץ (pressure sores) שנוצרו. בתחילת חודש דצמבר הועבר מסס למוסד הסיעודי "בית הדר" ושם הוא מאושפז עד ליום זה.

בין הצדדים לא הייתה מחלוקת באשר לחובת הנתבעות לפצות את התובע על נזקיו בעקבות תאונת הדרכים אלא על גובה הנזק שנגרם ואופן תשלום הפיצויים.

מומחה רפואי מטעם בית המשפט בתחום הנאורולוגי מטעם בית המשפט, ד"ר אבי כהן, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע העריך את נכותו בשל פגיעת הראש בעקבות התאונה בשיעור של 100%.

קיראו בהרחבה על: חוות דעת רפואית בתביעות בגין נזקי גוף

בנוסף לפגיעת הראש משותק התובע בשתי רגליו ובידו השמאלית. הוא אינו מסוגל לבטא את מחשבותיו ורצונותיו אינו בר שיפוט ו/או בר תובנה ואינו שולט על סוגריו כאשר אין כל ספק שכל נכויותיו אלו הינן תוצאה של תאונת הדרכים הקשה שעבר.

מומחה רפואי מטעם בית המשפט בתחום השיקומי ד"ר אילנה פרבר שהייתה בעבר רופאה ראשית במחלקה לרפואה פיזיקאלית בבית החולים "הדסה" בירושלים מסרה לבית המשפט כי התובע אינו מזהה את קרובי משפחתו, אינו עונה לעניין ואף נוהג בתוקפנות וחוסר שיתוף פעולה עם בני משפחתו והצוות המטפל והוא מגדר כצמח במצב תגובה מינימאלי (minimal responsive state).

לאור כך הסכימו הצדדים כי הן נכותו הרפואית והן נכותו התפקודית הן בשיעור של 100%. לאור כך נותרה המחלוקת באשר לסכום הפיצויים להם זכאים התובעים.

ד"ר כהן וד"ר פרבר העריכו כי תוחלת חייו של מסס נתקצרה באופן ניכר אך כי לא ניתר להעריך עד כמה ולכן קבע בית המשפט כי לא ניתן להעריך את תוחלת חייו ובית המשפט קבע כי הפיצוי ינתן בתשלום עיתי.

קיימות מספר שיטות לתשלום פיצויים, האחת היא תשלום חד פעמי ובלתי משתנה ויתרונה היא בסופיות ובוודאות שהיא מעניקה.

השנייה היא תשלום עיתי ויתרונה הוא בכך שהיא מגשימה באופן המיטבי עיקרון חשוב בפיצוי והוא השבת המצב לקדמותו, קרי היא מונעת מצב בו יגיע הניזוק למצב בו הוא משולל אמצעים במצב בו יאריך ימים מעבר למצופה ומונע מצב של פיצוי יתר. מצב של פיצוי עיתי דורש אופק של יציבות כלכלית של הנתבע.

התובעים הסכימו כי המקום המתאים ביותר לצורכי סיעוד הוא במוסד סיעודי רפואי שיקומי על אף רצונם להחזירו לביתו. נקבע כי הנתבעות ישלמו ישירות למוסד השיקומי סכום של כ-17,000 ₪ לחודש ובמידה ואשפוז זה לא יתאפשר בהמשך יישאו באשפוזו במוסד חלופי.

מסס היה קודם לתאונה שותף בחברה לעבודות צבע ובית המשפט העריך את השתכרותו ב 9,000 ₪ ברוטו.

לתובע שלושה ילדים אשר בעת התאונה היו בגילאים 21, 15 ו- 7, והפיצוי בגין הפסד השתכרות לעבר ולעתיד נקבע בסך: 1,639,857 ₪.

בגין עזרת זולת בעבר נקבע פיצוי בסך 280,000 ₪ ובעתיד 3,000 ₪ לחודש לטובת מטפל שיבקר את התובע וידאג לצרכיו.

פיצוי נוסף נקבע בשל אובדן עזרת התובע למשק הבית בסך של 150,000 ₪.

בגין שירותיה של התובעת כאפוטרופסית של התובע נקבע פיצוי בסך 25,000 ₪ לעבר ו-300 ₪ בחודש לעתיד.

קיראו בהרחבה על: מינוי אפוטרופוס

בגין הוצאות נסיעה נקבע פיצוי בסך של 75,000 ₪ לעבר ו-1,000 ₪ בחודש לעתיד.

בגין הוצאות רפואיות לעבר נקבע פיצוי בסך 45,000 ₪ ו-500 ₪ לעתיד.

בגין נזק לא ממוני נקבע פיצוי בסך 193,000 ₪.

סך כל סכום הפיצויים החד פעמיים לאחר ניכויים של תשלומים שנתקבלו באמצעות המוסד לביטוח לאומי בסך 352,823 ₪ ותשלומים תכופים בסך 621,606 ₪ סכום של 1,433,536 ₪ וזאת בתוספת תשלום עיתי למוסד בית הדר ותשלום עיתי למשפחה בסך 4,800 ₪ לחודש.

בנוסף קבע בית המשפט כי על הנתבעות לשאת  בשכר טרחת עורך דין בסך 375,000 ₪ והוצאות משפט וכי על התובעת להפקיד סכום של 300,000 ₪ להבטחת חלקם של הילדים בפיצויים בעתיד בתוכנית סגורה לחמש שנים.

במידה ונפגעת ונגרמו לך נזקי גוף יש לפנות אל עורך דין תאונות דרכים לצורך קבלת חוות דעת ולהתייעצות. חשוב מאוד לערוך מעקב מסודר על הטיפולים הרפואיים שקיבלתם עקב התאונה.

מומלץ להמימנע ממשא ומתן עם חברת הביטוח או כל התכתבות עימה טרם קבלת יעוץ משפטי מעורך דין מנוסה.

תגובה אחת

  1. […] כאן לקריאה בנושא: 100% נכות בעקבות פגיעת ראש כתוצאה מתאונת דרכים תאונת דרכים אגב פעולת איבה – מזכה […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.