בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

התחזות באינטרנט והתחזות בכלל – פלילי ומסוכן!

אתם שואלים – אלול עונה! כל מה שצריך לדעת על התחזות במדיה הוירטואלית ובעולם האמיתי. על השלכותיה הפליליות של התחזות לאחר באינטרנט ובכלל.

התפתחות העולם הוירטואלי יצרה מצב בו אדם יכול להציג את עצמו לא כשמו שהוא, אלא בשם או כינוי אחר. לתופעה זו יש פן חיובי ופן שלילי: בפן החיובי, ניתן לראות הרחבה והתפתחות של חופש הביטוי.

אדם הרוצה להתבטא בצורה מסויימת עלול להימנע מכך עקב השלכות התבטאותו. כיום, בעולם הוירטואלי, אותו אדם יכול להסתיר את זהותו, ובכך להימנע מהשלכות התבטאותו.

בפן השלילי, ניתן לראות שימוש לרעה באנונימיות, כאשר העיקרי בו הוא התחזות.

התחזות באינטרנט ובכלל

מאמר זה ידון בשאלות הבאות: מהי התחזות, מתי התחזות מהווה עבירה פלילית ואילו סוגי התחזות קיימים.

ספר החוקים: מהי התחזות?

התחזות, על-פי הגדרתה, הינה הצגה עצמית בצורה כוזבת כאדם אחר כדי להשיג מטרה כלשהי שלא היה ניתן להשיגה אילולא ההתחזות.

כאשר דן נרשם לפורום באינטרנט וקורא לעצמו "ג'וני ווקר", מדובר באנונימיות, אך במידה ודן ישתמש בכינוי "דוד לוי", הרי שמדובר בהתחזות, שכן דן מתחזה לאדם אחר.

ההבדל בין השניים נעוץ בעובדה שבמקרה הראשון ברור לכולם כי "ג'וני ווקר" אינו שמו האמיתי של דן, בעוד שבמקרה השני הכינוי עלול להטעות אחרים לחשוב כי מדובר באדם אחר.

מתי התחזות מהווה עבירה פלילית?

התחזות שלעצמה אינה מהווה עבירה פלילית. כדי שהתחזות תחשב פלילית, צריכה להתלוות להתחזות פעולה או התנהגות כלשהי, ההופכת את ההתחזות לאסורה על פי החוק.

סוגי התחזות המהוות עבירות פליליות

התחזות לאדם אחר בכוונה להונות – על-פי סעיף 441 לחוק, התחזות לאדם אחר בכוונה להונות מהווה עבירה פלילית ודינה שלוש שנות מאסר.

בעולם הוירטואלי הרבה יותר פשוט להתחזות לאדם אחר מאשר בעולם האמיתי. באתרי הכרויות, למשל, ניכרת תופעה בה אנשים מפרסמים בדף הפרופיל שלהם תמונה שאינה שלהם, ועל-ידי כך מטעים אחרים וגורמים להם לבצע פעולות שלא היו מבצעים אילולא פורסמה התמונה המזוייפת.

במקרים חריגים ניתן לראות כי התחזות באינטרנט הובילה למקרי אונס, תקיפה ואף רצח.

כמובן שאם לפעולת ההתחזות מתלווה עבירה נוספת, ישפט המתחזה בגין עבירה זו בנוסף לעבירת ההתחזות.

קבלת דבר במירמה – סעיף 415 מדבר על מצב בו אדם מציג עצמו בצורה כוזבת, ועל פי מצג זה הוא מקבל טובת הנאה.

לדוגמא, אדם מציג עצמו כאדם חולה הזקוק לכסף לתרופות. לשם כך, הוא פותח אתר אינטרנט בו ניתן לתרום לו בלחיצת כפתור.

אותו אדם, למעשה, התחזה לאדם חולה לשם קבלת כספים, ולכן נראה בהתחזות כעבירה פלילית, שכן היא נעשתה לצורך קבלת דבר במירמה.

הואשמת בקבלת דבר במרמה? נחקרת במשטרה? פנה אל עורך דין פלילי שיוכל לסייע לך!

קיראו בהרחבה על לשון הרע

רגע לפני התחזות…

בעולם הוירטואלי, כל אדם יכול, ללא כל קושי, להתחזות לאדם אחר. כתוצאה מכך, קיימים מקרים רבים בהם אנשים מנצלים זאת למעשי הונאה ומרמה.

החוק אמנם נותן מענה לתופעה, אך המענה בא לרוב לאחר שנעשתה העבירה. לכן, כדי למנוע זאת, מומלץ לבדוק פעמיים מיהו הפרטנר הוירטואלי שלכם.

קיראו עוד בנושא התחזות במאמר מרתק ופסק דין של בית המשפט על חקירות בכיסוי

‏7 תגובות

 1. שרה סויסה ב- 10 במאי 2011 בשעה 3:23

  שלום, התחתנתי עם עובד זר רומני ,נישואינו לא עלו יפה , אדם אלים, ומשתכר, נחתם בנינו הסכם גירושין אך לא נתן לי יפוי כוח ונעלם, משטרת ישראל ומשטרת ההגירה הודיעו לי כי הוא עזב את הארץ לרומניה, אחרי הודעתם, ראו אותו אנשים שונים בהזדמנויות שונות , וכמו כן חברו הטוב פנה אלי לקבל את בגדיו, ואמר שהוא נימצא בארץ, וסיפר לי שמישהו אחר נסע עם הדרכון שלו לרומניה , וכי התחלפו בזהויות , האם זו התחזות??? ומה ניתן לעשות כדי לאתר אותו , אינו משתמש יותר באותו פלאפון , ויש לי המון מספרי טלפון שמופיעים בפלאפון שלו , דיבר פעם אחת 138 דקות עם מספר ועוד שעתיים וחצי עם מספר נוסף ליפני עזיבתו את הארץ , או לפני בריחתו והיתחזותו, , מה עלי לעשות כדי לקבל התרת הנישואין. וכיצד ניתן לעזור לי לאתר אותו ולהביאו אל משטרת ההגירה, אין לא אשרת שהיה בשל מעלליו. וגם משטרת ישראל מחפשת אותו לתת לו צו הרחקה אודה לכם על תשובתכם שרה 2. משה ב- 6 ביולי 2011 בשעה 14:28

  אני מכיר בבית האבות הבולגרי בראשון לציון אשה שהיא בסך הכל מנהלת חשבונות והיא מגדירה את עצמה וחתומת כחשבת וכל ההנהלה מפרגנים לה ממש ביזיון בכלל הכל שם מריח לא טוב מאחר והבקרים של העמותה מבחינה כלכלית מכורה מראש, ההנהלה שוכרת את הבקרים על מנת שימצאו דוחות תקינים
  בושה למדינה שלנו ולכל העמותות 3. עורך דין פלילי ב- 11 ביולי 2011 בשעה 11:28

  פוסט טוב מאוד המתאר את עולם ההתחזות באינטרנט על סיכוניו הרבים. הרשתות החברתיות ובראשן פייסבוק הן כר נרחב למתחזים ויש לפעול בזהירות במקומות אלו. ההתחזות יכולה להיות רומנטית, עסקית או כל דבר שאוו מתחזה מעוניין להשיג מקורבנו.
  חשוב לשקול את הצעדים בטרם נענים לפניה מאדם לא מוכר ברשת.
  כמו שנאמר: סוף מעשה במחשבה תחילה 4. רומי ב- 3 באוגוסט 2011 בשעה 16:01

  לגבי מנהלת החשבונות בבית האבות הבולגרי גם אני נתקלתי בה אישית. בן אדם שפל ונתעב שאינו מסביר פנים ובאמת בושה למערכת המכבדת את עצמה המחזיקה כזו אישה !!!! 5. אמיר ב- 16 באוגוסט 2011 בשעה 22:19

  האם שאתה מתחזה לאישה או לגבר והאדם השני מאמין שהוא אכן אישה או גבר ולכן הוא מראה לו את איבריו בעירום זה דבר מצוי מאוד אך נדיר שמישהו יסכים להתפשט לולא שהוא יודע שאכן מדובר באיש או אישה אבל זה כן קורה…וכאן נשאלת השאלה האם זו בעיה של האדם שהחליט להפעלי את המצלמה? הרי אתה לא ריאת מי עודמ מחאורי המסך..לכאורה זו בעיה שלו. ואם בכל זאת זו עיברה פלילית מה דינה? אם הוא ראה רק לעצמו ולא פירסם את מה שחשף האדם השני האם זו טענה עבורו?

  תודה אמיר 6. י.ח ב- 18 באוגוסט 2011 בשעה 9:42

  כאחת שעבדה שם ויצאה מזועזעת מההתנהלות אני חייבת לציין כי המנהל של המקום חרד מהגברת , היא עושה ככל העולה על דעתה , מביישת את המקום ובאיו "דואגת" בצורה מבישה לכספים של העמותה ע"ח הדיירים והעובדים והכל כשורה. לעניות דעתי הדג מסריח מהראש ובושה לדירקטוריון שממלאים פיהם מים מחוסר ידיעה או סתם חוסר עיניין . 7. […] התחזות באינטרנט והתחזות בכלל […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.