בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

תכנון אסטרטגיה בהליך גירושין

הליכי גירושין הנם הליכים מורכבים אשר כוללים מגוון היבטים: משפטיים, כלכליים, ורגשיים. במסגרת הליכי הגירושין נדרשים בני הזוג להתמודד עם סוגיות שונות, מעבר להליך מתן הגט כשלעצמו, כגון המשמורת על הילדים והסדרי הראיה, תשלומי מזונות, תשלום מדור, חלוקת הרכוש המשותף ועוד. על מנת להצליח בהתמודדות, חשוב לתכנן אסטרטגיה חכמה ואפקטיבית.

כל הסוגיות הכרוכות בהליכים הנן בעלות חשיבות מהמעלה הראשונה, עם השלכות לטווח הקרוב והרחוק של בני הזוג וילדיהם. לפיכך, ועל מנת להבטיח ככל הניתן השגת תוצאות טובות בהליכים אלו, מחד גיסא, ועל מנת להימנע מהיגררות מיותרת אחר המהלכים שיוזם הצד שכנגד, מאידך גיסא, חשוב ומומלץ לתכנן את אסטרטגיית הגירושין שלך מראש, בהתאם לכלל "סוף מעשה במחשבה תחילה" וביחד עם עורך דין מנוסה בתחום הגירושין.

חשוב להבין כי על מנת לתכנן אסטרטגיה שתוביל אותך לעבר היעד שלך בדרך המהירה והיעילה ביותר, צריך לקחת בחשבון את הנסיבות האישיות שלך, את הנסיבות התלויות בבן או בת הזוג, נסיבות הקשורות לילדים ולעיתים גם לבני משפחה נוספים.

בכל הליך גירושין יש לגבש אסטרטגיה המתאימה לנסיבות האישיות והמשפחתיות של כל אחד מהצדדים, ומן הסתם, חשוב לתכנן את האסטרטגיה ביחד עם עורך דין המתמחה בהליכי גירושין. רק כך, לפי ניסיונו המשפטי של עורך הדין ניתן יהיה להגיע למתווה הפעולה המתאים.

חשוב לזכור ולקחת בחשבון את העובדה שגם הצד השני בהליך, בת או בן הזוג, מיוצגים על ידי עורך דין ולצאת מתוך נקודת הנחה כי גם הצד השני מתכנן אסטרטגיית פעולה שתשמש אותו/ה לאורך ההליכים.

נקודות הכרחיות לגיבוש אסטרטגיה אפקטיבית

איסוף ודיווח מלא של כל פרטי המידע הרלוונטיים – על מנת לתכנן את הליכי הגירושין כדבעי, לקבל החלטות נכונות, ולהימנע ממהלכים שגויים, חשוב מאד, בראש ובראשונה, לאסוף את כל פרטי המידע והמסמכים הרלוונטיים להליכי הגירושין, ולדווח עליהם, במלוא הכנות, לעורך הדין שמייצג אותך בהליכים. אסור להסתיר ממנו דבר וזאת גם אם מדובר בפרטים מביכים ובלתי מחמיאים.

הדיווח על מלוא הפרטים רלוונטי במיוחד לאחת ההחלטות המרכזיות אליהן נדרשים בהליכי גירושין: בחירת הערכאה המתאימה להגשת תביעות הגירושין.

על מנת להחליט איפה כדאי לך להתגרש, חשוב לזכור כי בעוד שלבית הדין הרבני יש את סמכות השיפוט הייחודית לדון בעניין הגירושין ומתן הגט, אזי הן לבית הדין הרבני והן לבית המשפט לענייני משפחה ישנן סמכויות מקבילות לדון ביתר סוגיות הנלוות לגירושין, כגון: חלוקת רכוש, מזונות ילדים, ענייני משמורת והסדרי ראיה.

בית הדין הרבני פועל לפי ההלכה היהודית, שמקובל לחשוב לגביה שהיא מטיבה יותר עם הבעל, ואילו בית המשפט לענייני משפחה פועל לפי הדין האזרחי, שמקובל לחשוב לגביו שהוא מטיב יותר עם האשה.

אולם, ישנם מצבים בהם בית הדין הרבני דווקא מטיב עם האשה. כך, למשל, לבית הדין הרבני ישנה סמכות לתת צו למדור ספציפי אשר מאפשר לאשה להמשיך ולגור בדירת המגורים המשותפת של בני הזוג עד לתום הליכי הגירושין ביניהם, ולמעשה למנוע עד אז את מכירת הבית וחלוקת תמורתו בינה לבעלה.

מדובר בסעד שייחודי לבית הדין הרבני ושאינו קיים בבית המשפט לענייני משפחה. לפיכך, בהחלט יתכן שבנסיבות מסויימות יהיה עדיף לאשה להגיש את תביעותיה דווקא בבית הדין הרבני, וזאת בניגוד לסברה המקובלת.

לעומת זאת, במידה ומדובר באשה שבגדה בבעלה, וכאשר לבעלה ישנן הוכחות חותכות לבגידתה, אזי היא עלולה עקב כך להפסיד את זכותה למזונות בבית הדין הרבני, בעוד שבבית המשפט לענייני משפחה לא תהיה לכך כל משמעות.

קראו בהרחבה: הפייסבוק בשירות הבוגדים והמתגרשים

מנגד, גם לבעל לא תמיד כדאי להציג בבית הדין הרבני את ההוכחות לבגידתה של אשתו בו. כך לדוגמא, במקרה והבעל יהיה בכל זאת מעוניין בשלב כלשהו לשקם את יחסיו עם אשתו ולהגיע למצב של שלום בית עמה, אזי במידה והוא הציג הוכחות אלו קודם לכן בפני בית הדין הרבני, בית הדין יפעיל על אשתו את הכלל לפיו היא "אסורה לבעלה ולבועלה", ימליץ על גירושין ויחייב את הבעל להתגרש ממנה ולתת לו גט, וזאת גם אם הדבר יהיה מנוגד לרצונו ובעל כורחו.

חשוב מאד לא רק לבחור את הערכאה המתאימה להגשת תביעות הגירושין, אלא גם להקדים את הצד השני בכל הקשור להגשת תביעות הגירושין, וזאת כדי להימנע ממצב בו הוא מקדים אתכם, ועקב כך כופה עליכם להתדיין בערכאה שאיננה מתאימה לאינטרסים שכם.

בנוסף, חשוב מאד גם להגדיר מראש את המטרות שאותן אתם מבקשים להשיג במסגרת הליכי הגירושין ולנקוט בצעדים בהתאם להן.

האם, למשל, המטרה שלכם הנה להתגרש בהקדם האפשרי, בכל מחיר ויהי מה, וכאשר לצורך העניין אתם מוכנים לעשות ויתורים כספיים מרחיקי לכת או, שאולי אינכם מעוניינים למעשה להתגרש, אלא בעצם שואפים להגיע לשלום בית ולשקם את הנישואים, או שאתם מעוניינים להתגרש, אך חשוב לכם לעמוד על זכויותיכם הכספיות ולמצות אותן באופן מקסימלי.

כאמור, לכל מטרה כזו יש תכנון טקטי משלה. שכן במקרה הראשון, למשל, אין טעם לנקוט בהליכים אגרסיביים כנגד בן הזוג השני וניתן להגיע עמו להסכם גירושין באופן מהיר יחסית, מחוץ לכתלי בית המשפט, למעט לצורך אישורו כדין לצורך מתן תוקף, ובכך לחסוך משאבים רבים של זמן, כספים, ואנרגיה נפשית שכרוכים בניהול ההליכים בתוך כתלי בית המשפט.

גם במקרה השני חשוב להימנע מנקיטת הליכים אגרסיביים והכפשות מיותרות של בן הזוג השני, כדי לא לעורר אצלו אנטגוניזם וחוסר רצון ונכונות לשלום בית. ואילו במקרה השלישי, חשוב מאד לאסוף ככל הניתן ראיות ומסמכים אודות נכסיו של בן הזוג השני.

במידה וקיים חשש להברחת נכסים מצדו, מומלץ להטיל עליהם עיקולים, ובמידת הצורך גם להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי שיערוך חקירה כלכלית מקפת אודות נכסיו. בנוסף, במידה וידוע שבן זוג השני צפוי לבצע בעתיד הנראה לעין עסקה רווחית במיוחד, מומלץ לעתים לעכב את הליכי הגירושין עד לאחריה, כדי להיות שותף גם ברווחים הללו.

מעל הכל, חשוב להתנהג בקור רוח, ולא לתת לרגשות הכעס והתסכול והרצון בנקמה לנהל אתכם, שאז שכרכם יצא בהפסדכם, וזאת במיוחד במידה ויש לכם ילדים משותפים.

ניהול יצרי ואימפולסיבי של הליכי הגירושין עלול לעתים קרובות גם לפגוע בשיקול הדעת שלכם, וגם לחזור אליכם כבומרנג מצד הצד השני, ולהחריף את היחסים ביניכם שלא לצורך.

לשם הגנת האינטרסים שלכם, השתדלו לשים את היצרים והכעסים בצד, ולפעול באופן שקול, מדוד ומושכל.

קיראו עוד בנושא: על הליכי גירושין במגזר הדתי

השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.