בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

תהליכי הגירה, ויזה, אשרות שהייה וקבלת אזרחות בארה"ב וקנדה

הגירה לארצות הברית ולקנדה הינה הליך סבוך וממושך, מההיבט המהותי והפרוצדוראלי כאחד. במאמר זה נסביר אודות אפשרויות להוצאת ויזה לארה"ב או לקנדה, אשרות שהייה, אזרחות אמריקאית וכמובן – גרין קארד.

תהליך הגשת הבקשה לאשרה בארה"ב, המתבצע מאז חודש מרץ 2006 דרך אתר האינטרנט של שגרירות ארה"ב בארץ, כולל שלבים רבים, בהם רישום, מילוי טפסים באנגלית ותיאום מועד לראיון בשגרירות.

לבד מהפן הטכני, נדרשים מבקשי האשרה להתמודד עם שורה ארוכה של דרישות סף  מהותיות וקריטריונים קשיחים, אשר קובעות ממשלות מדינות היעד מטעמים בטחוניים ובמטרה לצמצם את מכסת המהגרים לתחומן.

קשיים אלה, בשילוב עם אופיו המסורבל של התהליך, מניעים רבים ממגישי בקשת האשרה לפנות לקבלת שירותים מקצועיים של עורכי דין מתמחים בתחומי ההגירה לארה"ב ולקנדה, אשר בקיאים בנוהלי ההגירה ומכירים את החקיקה הרלוונטית.

היכרות מקצועית עם הפן המשפטי וחוקי ההגירה, אשר דרישותיהם הוחמרו במיוחד מאז אסון התאומים בשנת 2001, מסייעת להתגבר על משוכות התהליך ומשפרת את סיכוייו של מגיש הבקשה לעבור את התהליך בהצלחה ולהשיג את האשרה המיוחלת.

משרדי עורכי דין יעודיים להגירה

המשפטנים העוסקים בתחום הינם דוברי השפה האנגלית על בוריה, בקיאים בחוק הישראלי ובחוק הבינלאומי כאחד.

תחומי ההתמחות העיקריים של משרדים אלה הם: סיוע משפטי בתהליכי הגירה, קבלת אזרחות והנפקת אשרות כניסה לסוגיהן השונים.

חלק מהמשרדים אף מציע שירותי רואה חשבון צמוד – לטיפול בהיבטי מיסוי הכרוכים בתהליכי ניוד עובדים – רילוקיישן.

קשת האפשרויות לקבלת אשרה הינה רחבה ומגוונת, ומאפשרת התאמה למגוון צרכים.

בין היתר מוצעות אשרות המיועדות ל: תיירים, סטודנטים, אנשי מסחר ועסקים, משקיעים, אקדמאים, מתמחים, אומנים וספורטאים, אנשי דת ורבנים, עובדי מדיה, עובדי תאגידים וכן אשרות על בסיס קשרי משפחה.

עורכי דין לענייני הגירה מלווים את מגיש הבקשה לאורך כל שלבי התהליך: למן הערכת זכאותו לקבלת אשרה, התאמת סוג האשרה עבור הלקוח ועדכונו לגבי מגבלות וחידושי חקיקה; עבור בסיוע באיסוף המסמכים הנדרשים לשגרירות, הכנת והגשת הבקשה וכלה בעמידה בקשר עם השגרירות או הקונסוליה מטעם מדינת היעד בישראל לצד קיום קשרים עם רשויות ההגירה במדינות היעד.

בנוסף מסייעים עורכי הדין בתחום בהתמודדות עם מכשולים בדרך להשגת האשרה, דוגמת טיפול במסורבי כניסה – הערכת סיכוייהם לקבלת ויזה וייצוג בערעורים על החלטות הרשויות האמריקאיות.

מסלולים אפשריים לקבלת ויזה או אזרחות בארצות הברית ובקנדה

ארצות הברית

אשרות עבודה ועסקים

ניתנות למהגרים ולמבקשים לעבוד בארה"ב שלא במסגרת הליך הגירה, דוגמת: עובדים זמניים, עובדים במסגרת הליך רילוקיישן, אתלטים אומנים ובדרנים, משתתפי תוכניות לחילופי עובדים מסוגים שונים וכד'.

אנשי דת זכאים לקבלת אשרה בשתי קטגוריות: לא מהגר או עובד זמני ומהגר או תושב קבע בעל מעמד חוקי.

אשרות המבוססות על קשרי משפחה

קבלת אשרה מסוג זה מבוססת על קשר נישואים או על קרבת משפחה מדרגה ראשונה לאזרח או לתושב קבע חוקי בארה"ב.

אזרחים אמריקאיים יכולים להגיש בקשת אשרה עבור: בני זוג, הורים, ילדים, אחים ואחיות; תושבי קבע רשאים לבקש חסות עבור בני זוגם וילדיהם.

לצורך התהליך נדרשת המצאת מסמכים ותעודות שונים, לבקשת רשויות ההגירה, ובסיומו נערך ראיון לקבלת האשרה בקונסוליה הזרה של מגיש הבקשה.

בנוסף, קיימת אשרת נישואין, המיועדת לבן זוגו של אזרח אמריקאי או לילדיו, בהמהלך ההמתנה בארצות המוצא לקבלת אשרת מהגר, וכן קיימת אשרת ארוס – המיועדת ללא מהגרים ומאפשרת למי שהתארס לאזרח ארה"ב להיכנס למדינה, בתנאי שהנישואים עצמם ייערכו בתוך חודש וחצי ממועד הכניסה לארה"ב.

אשרות תייר או מבקר – למטרות עיסוקים או בילוי

אשרות מסוג זה ניתנות באופן זמני למגיעים לביקור בארה"ב לצרכים שונים, שלא למטרת הגירה.

לאחר אסון התאומים בשנת 2001 הוחמרו תנאי הסף והבדיקות אותן נדרשים לעבור מגישי בקשת האשרה מסוג זה – בהתאם לארצות המוצא ולרקע הפרטני של כל אדם.

הזכאות לקבלת האשרה נקבעת על פי כל מקרה לגופו וסמכות ההחלטה נתונה לשגרירויות והקונסוליות המקומיות בארצות המוצא, בכפוף לדרישה להצגת מידע ומסמכים.

אזרחות אמריקאית

במסגרת זכאות בסיסית להתאזרחות, נדרש המבקש להיות בעל מעמד של תושב קבע חוקי (מחזיק גרין קארד) במשך חמש שנים לפחות.

לבני זוג של אזרחי ארצות הברית, נדרשת תקופת תושבות קבע פחותה – בת שלוש שנים בלבד.

אזרחות אמריקאית ניתנת גם לילדי אזרחי ארצות הברית, הנולדים בחו"ל, כאשר תנאי הוא, כי אחד ההורים התגורר בארה"ב טרם הלידה.

במקרה של לידה בחו"ל לזוג נשוי – הורה אזרח והורה זר – מקבל הילד אזרחות אמריקאית בלידה, בתנאי שההורה האזרח היה נוכח בארה"ב בעת הלידה ולאחריה, כנדרש בחוק.

כן מתאפשרת זכאות לקבלת אזרחות כאשר הילד נולד בחו"ל להורה אחד שהינו אזרח ארה"ב, ואז יורשה הילד להיכנס למדינה עם אשרת מהגר אמריקאית כמחזיק גרין קארד.

נכדים לאזרחים אמריקאיים עשויים אף הם ליהנות מסטטוס של אזרחות, במידה ואחד הסבים הוא אזרח אמריקאי ונוכח בארה"ב במועד הלידה ובפרק הזמן הנדרש לאחריה, כקבוע בחוק.

קנדה

אשרת "עובד מיומן"

זהו מסלול ההגירה השכיח ביותר, אשר מאפשר לעובד המסוגל לכלכל את עצמו ועומד בקריטריונים מסויימים, לקבל מעמד של תושב קבע.

הרשויות הקנדיות מקדמות הגירה בערוץ זה, באשר עובדים מקצועיים תורמים לכלכלת קנדה ולתעשייתה.

הליך קבלת אשרה מסוג זה, המתבצע בסיוע שגרירות קנדה בישראל, מבוסס על שיטה של ניקוד מצטבר במספר קטגוריות: כישורים מקצועיים, נסיון בעבודה, השכלה, מצב משפחתי, שליטה בשפות אנגלית וצרפתית וכד' (הרף המינימלי הנדרש לקבלת אשרה עומד על 67 נקודות).

אשרת  אנשי עסקים ומשקיעים

מטרתו של ערוץ הגירה זה הינה להוות מוקד משיכה עבור אנשי עסקים, משקיעים, יזמים ועצמאיים להגר לקנדה, להתבסס ולהשתקע בה.

לצורך קבלת האשרה נדרשת הוכחת מיומנויות פיננסיות וכלכליות בשילוב נסיון מובהק בעולם העסקים.

אשרת משפחה

בקנדה נהוגה מדיניות המאפשרת איחוד משפחות לאזרחים ולתושבי קבע המעוניינים לסייע בהגירה של בני משפחותיהם, תוך הבטחה לתמיכה כלכלית של תושב הקבע או האזרח בבני משפחתו המהגרים בשנים הראשונות.

מעגל הזכאים להגיש בקשת אשרה מסוג זה הינו רחב יחסית וכולל בני זוג, ילדים, הורים סבים וסבתות, תלויים ובנסיבות מסוימות גם קרובי משפחה אחרים.

אשרות זמנית

ויזת סטודנט / תייר –  מאפשרת לתלמידים זרים ללמוד באחד ממוסדות האקדמיה הקנדית.

רשיון עבודה זמני –  משמש לעיתים כשלב מקדמי בדרך להשגת אישור הגירה קבוע לקנדה.

מדובר באשרה המהווה יתרון לכל הצדדים –  עובדים אלה מוצאים אפשרות תעסוקה ובמקביל, מאפשרים לקנדה להתגבר על המחסור הקיים בעובדים בתחומים מסויימים במשק.

תנאי הסף בהם נדרש מבקש הבקשה לעמוד הינם: נסיון בעבודה בתחומו ומעבר בדיקה בטחונית.

‏35 תגובות

 1. גלי ב- 30 באוגוסט 2009 בשעה 6:51

  ברצוני לברר על אזרחות אמריקאית 0544903708 2. דקלה ב- 19 באוקטובר 2009 בשעה 12:20

  למי שמתעניין בהגירה ואזרחות רומנית מומלץ להכנס לאתר עורכי דין זה – יש להם גם סניף ברומניה. 3. ורד ב- 25 באוקטובר 2009 בשעה 5:03

  אני ישראלית וחבר שלי קנדי ואנחנו רוצים להתחתן אני עכשיו אצלו בקנדה ,רציתי לדעת כמה זמן לוקח לקבל אישור עבודה לאחר החתונה מרגע הגשת כל הניירת להגירה ,יותר דחוף לי האישור עבודה מאשר האזרחות,אנחנו רוצים לחיות יחד וללא עבודה אני לא אוכל להתקיים שם .דרך אגב עבדתי פה חודשיים בחברה ישראלית עם אישור עבודה מסוג LMO שמאפשר עבודה רק באותה חברה ולכן כבר יש לי SIN וביטוח רפואי.אשמח לתשובה ורד. 4. ספיר ב- 25 באוקטובר 2009 בשעה 16:51

  שלום
  יש לי כמה שאלות.
  למשל אני בת 16 ואני מתכננת לטוס לארה"ב ללא ליווי מבוגר.
  איזה אפשריות יש לי בכדי להוציא ויזה לארה"ב?
  אני זמרת.. יש אפשרות להוציא על זה ויזת אומן או שזמרים לא נכללים בסוג ויזה כזאת?
  למרות שיש כישרון מיוחד?
  מה אני צריכה להגיד בראיון לשגרירות?<
  ואם אפשר לדעת עוד ואת כול הפרטים הדרושים!!

  תודה רבה ספיר 5. אילנה ב- 14 בדצמבר 2009 בשעה 9:21

  שלום רב,
  ברצוני לדעת כמה זמן מותר לאזרח ארה"ב לשהות מחוץ לארה"ב , כאשר הוא ביקש בקשה לאיחוד משפחות עם בנו ומשפחתו החיים בארץ ישראל?
  אודה על תשובתכם. 6. שלומית ב- 24 בדצמבר 2009 בשעה 19:19

  האם אזרח קנדי מחוייב באישור עבודה כדי לעבוד בארה"ב ?
  אם כן, אילו טפסים עליו למלא וכמה זמן לוקח לו לקבל אישור?

  תודה 7. שמחה צרטקוב ב- 2 בפברואר 2010 בשעה 9:08

  רציתי לשאול, אם סבתי היא אזרחית ארה"ב ,האם אני בתור נכדה זכאית לאזרחות.? אם כן מהם הקריטריונים לכך, ואיך אני עושה זאת? אשמח גם לדעת איך אני מבררת בודאות שסבתי עדין נחשבת לאזרחית מן המנין? תודה רבה מראש על העזרה! 8. נעמי ב- 2 בפברואר 2010 בשעה 19:06

  יש לי ולבעלי גרין כארד כהורים לילדה בעלת דרכון אמריקאי
  האם אנו חייבים להכנס מדי חצי שנה לארה"ב
  ומה קורה כאשר יד תקלה ולא נכנסנו כעבור חצי שנה
  היכן אוכל לקבל את ספר החוקים באשר לגרין כארד
  תודה רבה מראש 9. אריק ב- 3 בפברואר 2010 בשעה 7:07

  אני אזרח ישראל ויש לי ויזה ארה"ב ואני רוצה לעשות אזרחות אמריקאית איך אני יוכל לעשות ומה אני צריך לעשות בכדי לקבל את זה אני בן 19 ואני הולך לצבא מה אליי לעשות בבקשה כדי לקבל אזרחות אמריקאית תודה :] 10. שלומית ב- 17 בפברואר 2010 בשעה 18:11

  שלום שמי שלומית ואני נשואה הארצות הברית לאזרח אמריקאי היה לי ראיון אחד והוא כשל ברצוני לדעת האים קיים אישור כולשהוא שאיתו ניתן לצאת לביקור בישראל ולחזור שוב לארצות הברית ולהמתין לראיון שני 11. נעמי ב- 18 בפברואר 2010 בשעה 17:50

  שלום רב,
  אודה לך באם תתייחס לשאלתי
  טרם קבלנו תגובה ממשרדך
  יום נפלא 12. ניר ב- 28 בפברואר 2010 בשעה 17:13

  שלום,
  יש לי שאלה
  אחי גר בארה"ב האם יש אפשרות שאקבל אשרת עבודה מכוח הקרבה הזו
  ואם כן האם זה יכלול גם את אשתי?
  אודה על תגובה כלשהי
  ניר 13. צלר אסתר ב- 15 במרץ 2010 בשעה 18:18

  שלום רב!
  ברשותי גרין-קארד ואני נאלצת להחזיר אותו כי אני לא יכולה לעמוד בתנאי של כניסה כל שנה לארצות הברית. רוצה לקבל ויזה רגילה במקום. האים אתם יכולים לטפל או ליעץ מה עלי לעשות במקרה.
  נא תשובתכם. תודה מראש 14. דינה ב- 26 באפריל 2010 בשעה 6:32

  שלום , אבי אזרח ארה"ב . לפני שלוש וחצי שנים הוא הגיש בקשה לאיחוד משפחות . קיבלנו אישור רשמי מרשויות ארה"ב על כך שבקשתו התקבלה . מאז הדברים לא התקדמו. ברצוני לדעת באם אפשר לזרז תהליך זה ? אני נשואה ואם לשניים. 15. israel ב- 2 בספטמבר 2010 בשעה 18:28

  נכנסתי לארה"ב ב12/8/2010 וקיבלתי אשרת שהייה לחצי שנה עד ה12/2/2011.
  עכשיו הויזה שלי נגמרת ב12/4/2011.
  רציתי לדעת לפי מה אני הולך ויזה או אשרת שהייה? 16. אורi ב- 13 בספטמבר 2010 בשעה 6:53

  שלום רב, בעלי ואני התחתנו לפני כשבועיים בארה"ב הוא נסע היום לישראל מאיר והוא עובד שם ב8 חודשים הקרובים אני עדיין בארה"ב עם ויזת תייר (נכנסתי לארה"ב לפני כחודשיים) יש לי עוד 4 חודשים חוקיים בארה"ב בתיירת, רציתי לדעת מה עדיף לי להגיש בקשה לגרין כארד בארץ (בעלי יהיה שם ב8 חודשים הקרובים) או להגיש בקשה בארה"ב? 17. שלמה ב- 3 באוקטובר 2010 בשעה 21:47

  שלום רב, אימי הינה אזרחית ארה"ב שלא שהתה מעל 5 שנים בארה"ב, סבתי לעומת זאת כן עומדת בקריטריונים. אני בן 24 ורציתי לדעת האם יש דרך שאני יכול לקבל אזרחות אמריקאית?

  תודה 18. ארנית ב- 19 בינואר 2011 בשעה 18:16

  אני בשלב בו נשלחו לי טפסים לתשלום עבור טיפול ב"גרין קארד" רציתי לדעת לפני שאני מתקדמת איזה התחייבויות יכולו עלי אחרי קבלת הגרין קארד ןכמה זמן בממוצע יקח מרגע התשלום עד קבלתו.
  תודה מראש 19. קובי ב- 7 בפברואר 2011 בשעה 16:15

  לי ולאשתי יש אזרחות אמריקאית (אני מכח אימי, ואשתי נולדה שם) הבנתי שאנחנו יכולים לעשות אזרחות לילדינו ללא טיסה לארה"ב, מה נדרש לשם כך, וכיצד עושים זאת. בתודה מראש. 20. בן שמחון אבנר ב- 28 במרץ 2011 בשעה 14:19

  שלום רב,ברצוני לדעת האם היותי אזרח צרפתי מקנה לי סטטוס מסויים בקנדה בכלל ובקוובק בפרט..תודה 21. אילן ב- 28 במרץ 2011 בשעה 21:55

  שלום,
  אחי גר בארה"ב מזה 12 שנה ולו גרין כארד מתוקף העובדה כי התחתן עם אמריקאית.
  אני נשוי +3 ורציתי לברר בנוגע לאיחוד משפחות.
  מה התהליך הנדרש והאם קיימת אפשרות לקבלת גרין קארד עבורי ועבור משפחתי?
  תודה מראש 22. יאיר ב- 3 באפריל 2011 בשעה 23:33

  שלום רב,
  אני ואשתי רוצים לעבור בקיץ לארה"ב. לאשתי יש גרין קארד ומשפחתה (הורים ואח) גרה בארה"ב ויש להם אזרחות. אשתי בהריון ומטרת המעבר היא שהתינוק שייוולד יקבל אזרחות וגם שאשתי, אחרי שתגור שם שנתיים וחצי, תקבל גם היא אזרחות.
  רציתי קודם כל לוודא שאכן תינוק שנולד שם מקבל אוטומטית אזרחות אמריקאית, ולברר לגבי אפשרויות עבודה, לימודים ושהייה בשבילי (בלי להגיש בקשה לגרין קארד).

  תודה רבה 23. אלינה ב- 9 באפריל 2011 בשעה 12:05

  שאלה על שהייה לא חוקית בארה"ב: מכר שלי שוהה כרגע בארה"ב באופן לא חוקי – האם ניתן לעשות משהו כדי להקנות תוקף לשהייתו? 24. הילה ב- 26 באפריל 2011 בשעה 10:04

  שלום
  לי ולבעלי נולדה ילדה בארה"ב ויש לה אזרחות האם קיימת
  אפשרות להגיש בקשה לגרין קארד בגלל שאנחנו ההורים שלה?
  אנו נמצאים כרגע בהארה"ב לא חוקיים 25. רות ב- 27 באפריל 2011 בשעה 1:58

  מאת רות:
  26 באפריל 2011 בשעה 6:35

  שלום
  יש לי אזרחות אמריקאית ואני נש ואה עם ילד בן 15 ואנחנו גרים בקנדה ויש לנו אזרחות קנדית
  רציתי לדעת איך אני יכולה להגיש בקשה לאזרחות אמריקאית בשביל בני ואם כדאי לקחת עו"ד 26. אביגיל ב- 11 במאי 2011 בשעה 1:12

  שלום
  הנני אזרחית ישראלית, בן זוגי הינו בעל אזרחות ישראלית וקנדית, ברצוני לעבור להתגורר איתו בקנדה בספטמבר 2011 למשך שנה, עם יכולת לעבוד שם. מה עליי לעשות? תודה מראש 27. משה ב- 23 במאי 2011 בשעה 11:18

  בני אזרח אמריקאי , נקבע לנו ע"י NVC ראיון בקונסוליה בירושלים לחודש הקרוב ברצוני לדעת אילו מסמכים עלי להביא איתי לראיון
  תודה 28. דני ב- 30 במאי 2011 בשעה 11:20

  הי
  יש לי שאלה כללית לגבי סטאטוס רווק/נשוי

  האם בכניסה לארה"ב ניתן לדעת על פי הדרכון הישראלי שלי את הסטאטוס שלי ?

  האם אני צריך להנפיק מסמכים נוספים?

  בברכה
  רפי 29. אפרת ב- 12 ביוני 2011 בשעה 15:36

  שלום בעלי אזרח אמריקאי והוא רוצה להגיש אותי כדי לעבור לארה"ב יש לי בעיה פלילית ויש לי סירוב כניסה ל5 שנים עברו כבר שנתיים האם בכל זאת בזכות בעלי אני יכולה לקבל גרין קארד ולעבור לארה"ב ?? תודה 30. אפרת ב- 13 ביוני 2011 בשעה 12:49

  שלום

  יש לי שאלה חשובה מאוד
  בעלי הוא אזרח אמריקאי והוא רוצה לעבור לגור בארה"ב העניין הוא שלי יש בעיה להיכנס לארה"ב 5 שנים
  עבר מאז שנתיים האם בכל זאת יש לי סיכוי בזכות בעלי להגר איתו לארה"ב או שזה בעיה ?

  תודה רבה 31. מאי ב- 7 ביולי 2011 בשעה 4:18

  אם אני רוצה להגר לארה"ב משום שאני מעוניינת לנסות את עתידי שם , בלי עבודה בלי כלום לעבור לגור שם , יש אפשרות כזו ? 32. א.A ב- 22 באוגוסט 2011 בשעה 14:45

  אם אדם שהה בעבר בארה”ב למעלה מהתקופה שנתנו לו לדוגמא למעלה משנה וחצי

  הוא נאלץ לשהות שם עקב תאונת דרכים ונדרש ממנו לבצע טיפולים פיזותרפיים בארה”ב

  לאחר כשנתיים וחצי , אותו אדם חזר לארץ

  ועכשיו שעבר כשנה בארץ הוא מעוניין לחזור לארה”ב רק לתקופה של חודש

  לביקור בחגים

  האם ייתנו לו להיכנס לארה”ב שוב?

  דרך אגב כשאותו אדם יצא מארה”ב לא סימנו לו בפספורט שום חתימה שחורה

  ויש לו אשרת כניסה כלומר ויזה עד 2015

  האם בכל זאת שירצה לבקר בארה”ב לתקופה של חודש , האם יוכל לעשות זאת .

  וכן האם עליו להצטייד במסמך מסויים שמעיד על התקופה הקודמת ששהה בארה”ב

  על מנת שלא יעשו לו בעיות בכניסה

  אשמח לקבל תשובה מיידית

  בברכה 33. שני ב- 31 באוגוסט 2011 בשעה 10:57

  הורי אזרחי ארצות הברית, אני בת 23 ונולדתי בארץ.
  מתכננת לטוס תוך חודש חודשיים.
  איזה סיכוי יש לי לקבלת אזרחות\גרין קארד?
  איך עובד התהליך ומה עושים?
  כמה זמן לוקח מהגשת הבקשה עד לקבלת האזרחות?

  תודה,
  שני. 34. ענת ב- 7 בספטמבר 2011 בשעה 12:23

  סבתי ז"ל התגוררה בארה"ב והייתה בעלת אזרחות אמריקאית .
  ברצוני לברר האם מגיע לי לקבל אזרחות ? ואם כן אז מהו התהליך ?

  תודה מראש . 35. Prelude Productions - USA ב- 20 בספטמבר 2011 בשעה 4:15

  הפתרון הנכון לויזות אמן

  חברה אמריקאית עוסקת בייצוג והשגת ויזות אמן לאמנים נבחרים, כולל ספונסור ועורך דין הגירההשאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.