בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

חשבונית לשכיר – שירותים של חשבוניות מס לשכירים

שכירים רבים במשק, המבקשים להשלים הכנסה בדרך של עבודה נוספת במתכונת של פרילאנסרים, נתקלים בקשיים בניהול עסק עצמאי, המהווה תנאי הכרחי לביצוע עבודה צדדית באופן חוקי. שמעת על שירות של חשבונית לשכיר? המדובר בשירות יעיל (ולא זול) שמאפשר לכל שכיר לעבוד ממש כמו עצמאי ולהנפיק חשבוניות מס כחוק בעת הצורך.

לאחר הצעד הראשוני של פתיחת תיק עוסק במוסדות השונים, מצריך ניהול עסק פרטי המשך תפעול ותחזוקה שוטפים, ובכלל זה – הנפקת חשבוניות ודיווח לרשויות המס, במועדים הקבועים בחוק.

לצורך ניהול חשבונאי של העסק וביצוע הדיווחים החודשיים והשנתיים, נדרש השכיר, אשר עוסק בעבודה נוספת, להתפנות גם להיבטים פרוצדוראליים, טיפול בניירת ובירוקרטיה, הכרוכים בזמן יקר ובלא מעט טרחה.

כדי לענות על הצורך הקיים בקרב ציבור השכירים אשר מתפרנסים מעבודה צדדית כפרילאנסרים בהעברת ניהול העסק לטיפולו של גורם חיצוני דרך מיקור חוץ של השירותים הכרוכים בכך, קמו חברות רבות, המתמחות בניהול חשבונאי של עסקים נוספים שמנהלים שכירים בתחומים שונים.

השירות העיקרי אותו מציעות חברות אלה הנו "חשבונית מס לשכיר" – אתם עובדים, החברה מקבלת את התשלום על שמה, מוציאה חשבונית למעסיק ומעבירה לכם את הכסף בניכוי עמלה קבועה.

הגופים אשר פועלים בתחום זה משמשים למעשה כגורמים מתווכים בין מס הכנסה לבין העובד וחוסכים עבורו שורה ארוכה של מטלות, בהן:

 • פתיחת תיקים במע"מ
 • המוסד לביטוח לאומי ומס הכנסה
 • העברת דיווחים ותשלומי מקדמות חודשיים לגופים אלה
 • היעזרות שוטפת בשירותי הנהלת חשבונות יועצי מס או רואי חשבון
 • הגשת דוחו"ת חודשיים ושנתיים לרשויות המס ותשלום הפרשי ביטוח לאומי בסיום השנה

החברות המציעות שירותי ניהול חשבונאיים פועלות בדרך חוקית, מוכרת ומאושרת על ידי רשויות המס ובאופן גלוי ושקוף מול הלקוח – העובד.

פעילותם של גופים בתחום מפוקחת על פי רוב על ידי עורך דין או רואה חשבון, אשר בשירותיו המקצועיים מסתייעת החברה.

עבור מתן השירותים החשבונאיים גובות מרבית החברות בתחום עמלה בשיעור של כ- 5% מהכנסות העסק, זאת רק עבור חשבוניות שהנפיקה החברה מדי חודש וללא צורך בתשלום דמי מנוי קבועים.

חשבונית לשכיר – איך מתחילים לעבוד מול החברה?

לצורך תחילת התקשרות עם חברה אשר מספקת שירותים בתחום נדרש העובד להעביר טופס 101 (כרטיס עובד) וצילום תעודת זהות שלו.

בכך הוא הופך לעובד שכיר של אותה חברה, המשמשת כאמור גורם מתווך בינו לבין רשויות המס, כאשר לקוחותיו של העובד הופכים ללקוחות החברה.

מדי חודש אמונה החברה על הפקת חשבוניות מס ללקוחותיו של העובד – לקוחותיה, בהתאם להנחייתו של העובד.

התקבולים מטעם הלקוחות מועברים לחברה, אשר מנהלת את החשבון עבור העובד השכיר ומנכה מכל סכום המועבר אליה כנגד חשבונית את שיעור המע"מ וכן ניכויים הקבועים בחוק: מס הכנסה, ביטוח לאומי, מע"מ, ביטוח בריאות ועוד.

עבור החשבוניות שהנפיקה גובה החברה עמלה בשיעור קבוע, בגין השירות הניתן על ידה, אותה מקזזת החברה מהתשלום המועבר לעובד בסוף החודש.

בסיומו של כל חודש קלנדרי מנפיקה החברה תלוש שכר עבור העובד, כנגד סך החשבוניות שהוציאה במהלך החודש.

פרעון התשלום על ידי העובד מתאפשר במספר אופנים: העברת הסכום כשכר במועד קבוע בחודש באמצעות העברה בנקאית.

קבלת הכספים לאחר פרעונם על ידי החברה ובמקרים מסויימים מתאפשרת העברת הכספים עוד טרם מועד הפרעון על ידי החברה – תמורת תשלום עמלה נוספת.

עמלת השירות הקבועה, בשיעור של כ- 5% מהתקבולים החודשיים, כוללת: הנפקת ושליחת חשבוניות מס וקבלות עבור לקוחותיו של העובד, העברת התשלום לעובד באופנים השונים, שליחת תלוש שכר חודשי והפקת טופס 106 בסיום השנה – דיווח שכר שנתי.

הפסקת השירות אפשרית בכל עת, ללא צורך בהתחייבות מטעם העובד ותוך מתן הודעה מתאימה – מכתבי הפסקת עבודה, פיטורין או התפטרות.

שירותים נלווים שמציעות חברות "חשבונית מס לשכיר"

חלק מהחברות הפועלות בתחום מסייעות לעובד בקבלת החזר עבור ההוצאות ששולמו על ידו ואשר מוכרות כהוצאה לצרכי מס ומע"מ, דוגמת טלפון רכב וכדומה.

בנוסף, עורכות עבור העובד תיאום מס על פי חוק במידת הצורך.

חברות המספקות את השירות באמצעות אתר האינטרנט של החברה, מאפשרות  לעובד, לאחר שקיבל שם משתמש וסיסמא, להתחבר בכל רגע נתון לאתר ולהתעדכן און-ליין במצב הטיפול בחשבוניות עבור לקוחותיו.

כמו כן ניתן לעקוב אחר התשלומים שהתקבלו על ידי לקוחות ואשר הועברו לחשבונו ולעמוד על יתרת הכספים בחשבונו – בדומה למעקב אינטרנטי שוטף אחר חשבון בנק.

מרבית החברות מאפשרות העברת התקבולים על ידי הלקוחות במגוון רחב של אמצעי תשלום, לנוחיות הלקוח – שיק, כרטיסי אשראי, תשלום מקוון באמצעות אתר האינטרנט, ומעדכנות את העובד באופן שוטף לגבי הליך הגבייה.

חלק מהחברות אף מעניקות לעובד מנדט לגבייה במסגרתו הוא מורשה לבצע פעולות של הנפקת חשבוניות או חיוב הלקוח באמצעות כרטיס אשראי באופן עצמאי, הפקת דוחות רלוונטיים וכדומה.

הסכום נטו אשר משולם לעובד משקלל את הזיכויים האישיים ממס להם הוא זכאי מכוח החוק ובנוסף מאפשר השירות הנאה מההטבות הנלוות לסטטוס העסקה כשכיר, דוגמת דמי אבטלה, דמי לידה ותשלום עבור יציאה למילואים.

רוצים המלצה על חברות המספקות שירותי חשבונית לשכיר? פנו אלינו…

‏9 תגובות

 1. שירלי ב- 26 באוגוסט 2010 בשעה 17:26

  קראתי לגבי חברות המספקות שירותי חשבונית לשכיר, זה בדיוק מה שאני מחפשת אשמח אם תוכלו לשלוח לי לאן לפנות ועם אפשר המלצות על המקום.
  תודה רבה ויום מקסים
  שירלי 2. גלי ב- 14 בספטמבר 2010 בשעה 10:58

  לא מצאתי לאן עליי לפנות,
  אשמח אם תיצרו עימי קשר.
  תודה! 3. מאיר ב- 19 באוקטובר 2010 בשעה 11:56

  אודה לכם אם תוכלו לשלוח לי המלצות לאן לפנות לגבי חברות שיכולות להוציא חשבוניות לשכיר.
  תודה. 4. אביטל ב- 4 בנובמבר 2010 בשעה 18:13

  יש מגוון חברות המספקות את החשבונית לשכיר.
  האם ישנה חברה מומלצת ואמינה לשירות זה?
  כבר נפלתי עם חברת אימונים אישיים באינטרנט שעבדה עליי ולא שילמה לי כסף…
  אשמח שתשלחו לי
  אביטל 5. עמי ב- 20 בדצמבר 2010 בשעה 23:45

  גם אני מחפש חברה אמינה שתוכל לקזז הוצאות.
  אם יש לכם בחיפה מישהו מומלץ זה יהיה נהדר.
  מקווה למייל

  עמי 6. […] של הכנסות, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, הנפקה והחזקה של חשבוניות פיקטיביות או סיוע לכך, ועוד. ענישה בגין עבירות אלה הינה […] 7. דני כהן ב- 2 בינואר 2011 בשעה 16:22

  שלום,

  חבר טוב שלי עבד עם GSKTECH, הוא היה מרוצה מאוד
  היה בפגישה עם המנכלית, לפי הנתונים עשו לו השוואה בין חשבונית לשכיר לעצמאי
  והחליטו ללכת על בשלב הראשון על חשבונית לשכיר ובכול רגע נתון הוא יכול להיות עצמאי

  לאחר 4 חודשים ( שהעסק רץ טוב ) הוא הפך לעצמאי ( המנכלית המליצה לו על המעבר ).

  שווה לבדוק

  דני. 8. […] ההון השחור. אם מורה פרטי גובה תשלום במזומן ולא מנפק חשבונית מס, התלמיד מפנים מגיל צעיר את המשמעות של העלמת המס וכך הוא […] 9. […] בטיפול רפואי המונע ממנו לעבוד הן כעצמאי והן כעובד שכיר, זכאי לתשלום כספי מיוחד וזאת בתנאי שהם לא מקבלים שכר […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.