בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

זכויות עובדים זרים בישראל – מדריך למעסיקים

במדינת ישראל עובדים למעלה מ 60,000 עובדים זרים בתחום הסיעוד. עובד זר הינו אדם אשר עובר לגור במדינה בה הוא אינו תושב או אזרח, על מנת למצוא עבודה. משנת 1989, העובדים הזרים בישראל הפכו לגורם משמעותי, בעיקר בתחומי העבודה בטיפול בחולים סיעודיים, ילדים מוגבלים ובנכים.

החל משנת 1989 התחילה מדינת ישראל להוציא אשרות עבודה ושהייה בישראל לעובדים זרים.

עובד זר זכאי לקבל תנאים סוציאליים, מחייה, משכורת חודשית על פי חוקי העבודה בישראל, כמו כל עובד אחר שאינו זר.

מבחינת זכויות ותנאי העבודה אין הבדל בין עובד זר "חוקי" – בעל היתר עבודה ובין עובד זר "לא חוקי" – עובד זר שאין בידיו היתר עבודה.

מהם זכויות העובדים הזרים?

גם המעסיק וגם העובד הזר צריכים לדעת מהם הזכויות המגיעות לעובד הזר, בכדי שלא יוצרו אי הבנות ואי מתן מלוא הזכויות והתנאים הסוציאלים לעובד הזר – עובדים זרים רבים פונים לקבל יעוץ משפטי מעמותות שונות ומאות תביעות מוגשות מידי שנה לבתי המשפט לעבודה.

משכורת חודשית – המשכורת החודשית שמקבלים עובדים זרים לא תהיה פחות משכר המינימום במשק הישראלי. חובה על המעסיק לשלם לעובד הזר את משכורתו עד ל-9 של כל חודש. כמו כן, עובד זר אשר יעבוד שעות נוספות (מעל 8 שעות ביממה), יקבל תוספת שכר של 30% ממשכורת המינימום.

ימי מחלה – כול עובד זר זכאי לקבל יום וחצי מחלה על כל חודש עבודה. התשלום לימי המחלה יתבצע באופן הבא: 0% ליום המחלה הראשון, 37.5% ליום המחלה השני והשלישי, 75% ליום המחלה הרביעי וכן הלאה.

דמי הבראה – רק לאחר שעבד העובד הזר, שנת עבודה מלאה, הוא יהיה זכאי לקבל חמישה ימי הבראה בשנה.

ביטוח רפואי – על פי חוק, חייב מעסיק לבטח כל עובד זר בביטוח רפואי. למידע נוסף על ביטוחים רפואיים ליחצו כאן

תשלום לביטוח לאומי
– כול מעסיק מחויב על פי חוק לשלם דמי ביטוח לאומי חודשי על העובד הזר. ליחצו למידע נוסף על ביטוח לאומי

פנסיה – רק לאחר תקופת עבודה מסוימת, יהיה זכאי העובד הזר להפרשה לקרן פנסיה, בהתאם לסעיף 1יא (ו) לחוק העובדים הזרים. ליחצו לקבלת מידע על זכויות פנסיה

חופשה שנתית
– כמו כל עובד בישראל, גם העובד הזר זכאי לקבל חופשה שנתית מהמעסיק שלו על פי חוק. עובד זר שלא ניצל את ימי החופשה שלו במהלך השנה, יוכל לנצלם עד תום שנת העבודה. הזכאות הינה יום חופש לכל חודש עבודה.

חופש בימי חג – כל עובד זר יקבל חופשה בימי החג המתקיימים במדינתו או על פי אמונתו הדתית. בכדי למנוע אי הבנות, מומלץ לסכם מראש עם המעסיק על חופשה באותם ימים.

יום חופש שבועי – כול עובד זר זכאי לקבל יום חופשי אחד בשבוע. היום ייקבע על פי רצונו של העובד (לרוב יום שבת או ראשון). על מנת למנוע אי הבנות, מומלץ להגדיר מראש את היום החופשי השבועי, שעת התחלתו וסיומו.

פיצוי פיטורין – כל עובד זר, זכאי לקבל על פי חוק פיצוי פיטורין.

תנאי מחייה – ישנם עובדים זרים אשר מגיעים רק למספר שעות עבודה לעומת אחרים אשר נשארים ללון בבית הקשיש. עובד זר הנשאר לגור בבית הקשיש, זכאי על פי חוק לקבל תנאי מחייה (אוכל, לינה, מוצרי היגיינה, שיחות טלפון, פרטיות וכדומה).

דמי כיס שבועיים – על פי חוק, חייב לקבל כל עובד זר דמי כיס שבועיים מהמעסיק.

הגבלת זכויות יסודות – אין להחזיק בדרכון של העובד הזר בניגוד לרצונו.

עבודה בחגים – עובד זר אשר יעבוד במהלך חג, יקבל תשלום של 150%

חובה עליכם לספק לעובד הזר תנאי מחייה ראויים ולהעסיקו בהתאם להיתר ההעסקה שקיבלתם – למשל עובד זר סיעודי יועסק בסיעוד האדם שבגינו נוצא ההיתר ולא בעבודות אחרות כמו נקיון, עבודה במשק הבית במקום אחר וכדומה.

קיימות מספר עמותות המפורסמת מהם היא עמותת "קו לעובד", אשר מספקות מידע בנוגע לזכויות העובדים הזרים, יעוץ משפטי טלפוני או פרטני, ליווי עובדים, סיוע במקרים בהם הופרו זכויותיהם.

למידע משלים וסמכותי ניתן למצוא מידע על זכויות העובד הזר בשער הכניסה לאתרי הממשלה

‏7 תגובות

 1. שלמה לוי ב- 10 בספטמבר 2009 בשעה 12:55

  שלום
  שאלתי היא מי המעסיק של עובד זר, חברת כח האדם או משפחת המטופל?
  לתשובה משמעות רבה באשר לתשלומי הזכויות הסוציאליות.
  בברכת שנה טובה ותודה מראש על תשובתכם.
  שלמה לוי 2. שרון ב- 20 בספטמבר 2009 בשעה 10:58

  שלום,
  מה קובע החוק לגבי שהות עובד סיעודי בבית החוליםכאשר המטופל שלו מאושפז. וכן מה החוק באם זמן האישפוז חל בחג כאשר אין תחבורה ציבורית? תודה 3. […] מתנאי ההיתר שניתן להם ניתן למצוא שוב פלסטינים רבים, עובדים זרים ובני משפחותיהם ואף […] 4. העסקת עובד זר - כל מה שחשוב לדעת ב- 15 בדצמבר 2009 בשעה 16:39

  […] כלפי העובדים וכלפי הרשויות. באופן כללי, מעגן החוק את זכויות העובדים הזרים בישראל ומשווה את תנאיהם לתנאי העובדים הישראליים באותו […] 5. דורית אלטשולר ב- 4 ביוני 2010 בשעה 10:02

  מה קובע החוק לגבי עובדת זרה העובדת אצל אימי.שנקבע לה ניתוח אבנים בכיס המרה ותיעדר מהעבודה עד שתחלים. כיצד עלנו לנהוג לגבי תשלומים לה ולעובדת המחליפה. תודה מראש! 6. כרמית ב- 16 באוגוסט 2011 בשעה 18:32

  מהו הסכום שאותו מותר לנכות משכרו של העובד הסיעודי?
  האם מותר לנכות משכרו את הוצאות הכלכלה? 7. שמואל ב- 19 בספטמבר 2011 בשעה 15:25

  שלום,
  לפי החוק מוטל על המעסיק לבטח את העובד הזר (על הסכום שהוא משלים לו).
  איפה ניתן לפתוח קופת פנסיה לעובד זר ?
  נסיתי לעשות זאת בבנקים ובחברות ביטוח אך הם טוענים שהפנסיה שהם עושים אינה מתאימה לעובד זר.השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.