בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה

תביעה קטנה היא תביעה כספית בשווי של עד 30,000 שקלים. זוהי תביעה פשוטה יחסית, ואין מה לחשוש מעודף טפסים ובירוקרטיה. רוצה להגיש תביעה קטנה כנגד אדם אחר או חברה?

לכן, אם נעשה לכם עוול ויש לכם סיבה להגיש תביעה קטנה, להלן מדריך מקוצר שיסביר מה להגיש, למי, מתי, ומה לעשות כשהמשפט הסתיים אך עדיין לא קיבלתם את מה שמגיע לכם.

טופסולוגיה

תביעה קטנה מוגשת אל בית המשפט לתביעות קטנות, שנמצא בדרך כלל בסמוך לבתי משפט השלום.

היא מוגשת באמצעות טופס "כתב תביעה" אותו ניתן להשיג במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות או באינטרנט.

בטופס זה יש למלא את פרטי התובע ופרטי הנתבע, וכן את הסיפור באופן תמציתי וממוקד, כך שיהיה ניתן להבין במה מדובר מבלי להיכנס ליותר מדי פרטים.

מומלץ להדפיס אותו, ואם ממלאים אותו בכתב יד חשוב להקפיד על שיהיה קריא.

לכתב התביעה מוסיפים מסמכים רלוונטיים, ומגישים למזכירות בית המשפט לתביעות קטנות בשלושה עותקים מלאים, כלומר עם העתקים גם של הנספחים.

אם התביעה היא נגד יותר מנתבע אחד, יש להוסיף עותק לכל נתבע.

כלומר, ארבעה עותקים להגשת תביעה נגד שני נתבעים, חמישה עבור שלושה נתבעים וכן הלאה.

תשלומים ואגרות

יש לשלם אגרה בעת הגשת התביעה בגובה אחוז משווי התביעה וכן אגרת הקלדה.

גובה האגרה חייב להיות מעל סכום מינימאלי שמשתנה מעת לעת.

אם הוזמנו עדים באמצעות בית המשפט, צריך להשאיר פיקדון עבור כל עד.

אך ניתן להביא עדים לדיון גם ללא תשלום ובמקרה כזה אין צורך להודיע למזכירות על הזמנתם.

בית משפט לתביעות קטנות – לפני ובמהלך הדיון

מועד הדיון בבית המשפט יקבע בעת הגשת כתב התביעה.

לתובע לא תשלח הודעה נוספת, ולכן חשוב לרשום את התאריך שנקבע, ולא לשכוח להגיע.

כתב ההגנה של הנתבע צריך להיות מוגש לבית המשפט תוך 15 ימים מיום הגשת התביעה, והתובע צריך לקבל העתק בדואר.

אם חודש לפני מועד הדיון התובע לא קיבל את כתב ההגנה יש לברר אם כתב התביעה הגיע לידיו של הנתבע, זאת כדי למנוע עיכוב של פסק הדין ודחיית הדיון למועד אחר.

חשוב מאוד להגיע בזמן לדיון בבית המשפט, ולהביא את כל הראיות הרלוונטיות.

במקרה שרוצים לשנות את מועד הדיון, יש להגיש בקשה לדחיית הדיון בצירוף תגובת הצד השני.

יש לברר במזכירות בית המשפט לפני מועד הדיון המקורי אם הבקשה לדחייתו אכן אושרה.

אי התייצבות לדיון יכולה להביא לפסק דין לטובת הצד שהתייצב, אך במקרה שלא הופעתם לדיון מסיבה מוצדקת אפשר להגיש בקשה לביטול פסק הדין.

בבקשה זו מצהירים על הסיבות לאי ההתייצבות וגם אותה יש להגיש בשלושה עותקים לפחות למזכירות בית המשפט.

בעת הדיון, השופט שומע בדרך כלל את גרסתו של התובע ולאחריה את תגובותו של הנתבע (או נתבעים).

ניתן להזמין עדים, שאז לשני הצדדים ניתנת הזכות לחקור אותם (יש לצרף תצהירים בעת הגשת כתב הגנה / כתב תביעה).

שימו לב כי הצדדים אינם יכולים להיות מיוצגים על ידי עורכי דין בשום מקרה.

בעת הדיון חשוב לדבר בנימוס, לפנות אל השוט בכבוד ולהתייחס לכל עניין בבהירות ובכבוד הראוי.

מה שלא תגידו בעת הדיון לא ישמע! לכן, אם יש לך מה להגיד ולטעון אל תתבייש!

הגשת תביעה קטנה? מה יהיה בסיום המשפט?

פסק הדין ינתן בדיון בבית המשפט או ישלח לשני הצדדים בדואר במועד מאוחר יותר.

לאחר מתן פסק הדין ניתן לערער עליו לבית המשפט המחוזי תוך לא יותר מ-15 ימים.

אם הצד החייב לא משלם, כפי שנקבע בבית המשפט, הצד הזוכה רשאי לפנות להוצאה לפועל ולבקש את ביצועו של פסק הדין.

‏13 תגובות

 1. תביעות קטנות - מי יכול להגיש? ב- 11 באוקטובר 2009 בשעה 17:30

  […] תביעה קטנה היא תביעה פשוטה, יחסית לתביעה רגילה, וקצרה הרבה יותר. היא לא מחייבת שכירת שירותיו של עורך דין, והיא בדרך כלל מסתכמת בפגישה אחת בבית המשפט. […] 2. מערכת בתי המשפט בישראל - סקירה מקיפה ב- 18 באוקטובר 2009 בשעה 11:27

  […] המשפט לתביעות קטנות, המטפל בהגשת תביעות קטנות של אזרחים, בית המשפט לענייני משפחה, המטפל בנושאי […] 3. חוק הגנת הצרכן - תקנות ואכיפה ב- 3 בנובמבר 2009 בשעה 16:23

  […] לפנות לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין ולתבוע את העוסקים בבית המשפט לתביעות קטנות, או אף להגיש תובענות יצוגיות (התנאים לכך מפורטים בחוק […] 4. […] אשר מתוקף טבען והיקפן הכלכלי הנמוך ינותבו לטיפולו של בית המשפט לתביעות קטנות – ערכאה אשר גם כיום, טרם כניסת התקנות לתוקף, מתמודדת עם […] 5. […] 15 ספטמבר 2009 … אלול בית משפטי – על תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה וזכיה במשפט. … תביעה" אותו ניתן להשיג במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות או באינטרנט.מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה – אלול בית משפטי להמשך קריאה […] 6. […] 15 ספטמבר 2009 … אלול בית משפטי – על תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה וזכיה במשפט. … ניתנת הזכות לחקור אותם (יש לצרף תצהירים בעת הגשת כתב הגנה / כתב תביעה).מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה – אלול בית משפטי להמשך קריאה […] 7. […] 15 ספטמבר 2009 … אלול בית משפטי – על תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה וזכיה במשפט. … תביעה" אותו ניתן להשיג במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות או באינטרנט.מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה – אלול בית משפטי להמשך קריאה […] 8. […] 15 ספטמבר 2009 … היא מוגשת באמצעות טופס "כתב תביעה" אותו ניתן להשיג במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות או באינטרנט. בטופס זה יש למלא את פרטי התובע ופרטי הנתבע, …מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה – אלול בית משפטי להמשך קריאה […] 9. […] 15 ספטמבר 2009 … אלול בית משפטי – על תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה וזכיה במשפט.מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה להמשך קריאה […] 10. […] 15 ספטמבר 2009 … אלול בית משפטי – על תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה וזכיה במשפט. … ניתנת הזכות לחקור אותם (יש לצרף תצהירים בעת הגשת כתב הגנה / כתב תביעה).מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה להמשך קריאה […] 11. […] 15 ספטמבר 2009 … אלול בית משפטי – על תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה וזכיה במשפט. … ניתנת הזכות לחקור אותם (יש לצרף תצהירים בעת הגשת כתב הגנה / כתב תביעה).מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה להמשך קריאה […] 12. […] 15 ספטמבר 2009 … אלול בית משפטי – על תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה וזכיה במשפט. … זוהי תביעה פשוטה יחסית, ואין מה לחשוש מעודף טפסים ובירוקרטיה. רוצה להגיש …מתוך תביעות קטנות – מדריך להגשת תביעה קטנה בהצלחה להמשך קריאה […] 13. […] כן, היא הגישה תביעה נזיקית לבית המשפט לתביעות קטנות, שם הצדדים אינם מיוצגים על ידי עורכי […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.