בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

שוהים בלתי חוקיים בארץ – תקנות, אכיפה וגירוש

בארץ נמצאים שוהים בלתי חוקיים רבים. חלקם פלסטינים מהשטחים וחלקם עובדים זרים, מהגרי עבודה שנשארו בארץ על מנת לעבוד ולחיות אך ללא אישור מתאים. משטרת ההגירה מנסה להלחם בתופעה אך אין המדובר בנושא פשוט. כל הפרטים במאמר שלפניכם.

אדם הנמצא בתחומי המדינה מבלי שיהיה בעל היתר מתאים לכך נחשב לשוהה בלתי חוקי (שב"ח). שוהים בלתי חוקיים בארץ יכולים להיות מי שנכנסו למדינה באופן בלתי חוקי, מי שנכנסו בצורה מסודרת אך לא עזבו את המדינה בתום התקופה הקצובה שניתנה להם או מי שחרגו מתנאי ההיתר שניתן להם לשם שהיתם בארץ.

שוהים בלתי חוקיים בארץ אשר נכנסו באופן לא חוקי, הנקראים למעשה "מסתננים", הם על פי רוב פלסטינים תושבי יהודה שומרון וחבל עזה.

בין השוהים הבלתי חוקיים אשר לא עזבו את המדינה במועד או שחרגו מתנאי ההיתר שניתן להם ניתן למצוא שוב פלסטינים רבים, עובדים זרים ובני משפחותיהם ואף תיירים.

בעיות רבות מתעוררות בעקבות קיומם של שוהים בלתי חוקיים בארץ, החשש מפני פעילות עוינת (טרוריסטית) שעלולים לבצע שב"חים, פעילות עבריינית, השפעה על תנאי שכר והעסקה של עובדים במשק, יצירת מעמדות סוציו אקונומיים נמוכים ועוד.

המדינה נוקטת צעדים שונים על מנת להתמודד עם מגוון הבעיות הנ"ל כאשר באופן כללי מטרתה היא להפחית עד כמה שניתן הימצאותם של שוהים בלתי חוקיים בארץ.

שוהים בלתי חוקיים – פלסטינים תושבי יהודה והשומרון וחבל עזה

פלסטינים תושבי השטחים אינם זקוקים לאשרות כניסה או דרכונים בעת כניסתם לארץ. כניסתם מוסדרת באמצעות היתרי כניסה שמנפיקה מנהלת התיאום והקישור.

בהיתרים אלה נקבעים לעיתים קרובות הגבלות באשר לאזורי שהייה, משך השהייה ומטרותיה. רוב הנכנסים עושים זאת לשם עבודה אך יש המבקרים קרובים, לצרכים רפואיים ועוד.

באזורים בהם הוקמה גדר ההפרדה הפכה הסתננות של פלסטינים מהשטחים לארץ קשה יותר אך עדיין קיימים אזורים פרוצים. בנוסף, פלסטינים רבים חורגים מתנאי ההיתר שניתן להם.

גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי בארץ שוהים כ – 40 אלף שוהים בלתי חוקיים כאלה (מספר הגבוהה בהרבה ממספר תושבי השטחים השוהים בישראל באופן חוקי).

בשנת 1996 נחקק חוק שהייה שלא כדין (איסור סיוע) אשר נקבע כהוראות שעה, כך שתוקפו מוארך על ידי הכנסת כל כשנתיים תוך הערכה מחודשת של המצב, הבעיות והסיכונים העדכניים.

לפי חוק זה צפויים ישראלים אשר מסייעים לשב"חים פלסטינים להמשיך את שהייתם הבלתי חוקית בארץ (כגון המעסיקים אותם או המספקים להם מחסה) לעונשים אשר עשויים להגיע אפילו עד כמה שנות מאסר בפועל.

טוב יעשה מי שמואשם בעבירה של סיוע לשב"ח אם יפנה מיד לקבלת יעוץ משפטי אצל עורך דין פלילי המתמחה בתחום על מנת שעניינו יזכה לטיפול מקצועי אשר יבטיח הפחתת הענישה למינימום.

שב"ח הנתפס אך אינו חשוד בפעילות חבלנית עוינת יגורש חזרה אל השטחים.

מהגרי עבודה

מאז פרוץ האינתיפאדה, בשנת 1989, החלה ישראל להעניק אשרות שהייה ועבודה לעובדים זרים ממדינות כגון רומניה, תאילנד, סין, פיליפינים ועוד.

עובדים כאלה מועסקים בעיקר בחקלאות, בניין וסיעוד. אשרת השהיה של עובד זר מוגבלת בזמן ובאופן ההעסקה.

עקב אפשרויות התעסוקה, עובדים זרים לא מעטים בוחרים שלא לעזוב את הארץ בתום התקופה שנקבעה והופכים לשוהים בלתי חוקיים.

רבים אף הקימו במשך הזמן משפחות ולהם ילדים אשר נולדו בארץ.

בשנת 2002 הוערך מספרם של השוהים הבלתי חוקיים בארץ מבין העובדים הזרים בכ- 250,000 !

מאז 2003 מסתמנת מגמת ירידה במספרם וזאת בעיקר הודות למאמצי "משטרת ההגירה" אשר הוקמה לצורך התמודדות עם התופעה והם מוציאים לפועל את המדיניות שמכתיבה הממשלה באשר לתפיסת שוהים בלתי חוקיים וגירושם חזרה למולדתם.

מדיניות ודרכי פעולתה של משטרת ההגירה זוכים לביקורת רבה מצד ארגונים הומניטריים שונים.

עורכי דין מטעם ארגונים שכאלה פועלים בהתנדבות על מנת לייצג שוהים בלתי חוקיים אשר עומדים בפני גירוש.

בעיה מיוחדת אשר זוכה לכותרות רבות הנה גורלם ומעמדם של ילדי שוהים בלתי חוקיים, ילדים אשר נולדו בארץ, הנם דוברי עברית ואשר היו מעוניינים לקבל אזרחות ישראלית ולהפוך לאזרחי המדינה.

לאחרונה פורסמו תקנות של משרד הפנים אשר קובעות תקופות של איסור כניסה מחודשת לארץ למי שגורש או שעזב מרצונו לאחר שהייה בלתי חוקית בארץ.

אורכן של "תקופות צינון" אלה משתנה בהתאם לחומרת החריגה ויש מהם תישלל לצמיתות האפשרות לשוב ולהיכנס לארץ.

תקנות אלה זוכות לביקורת נוקבות, עורכי דין הפעילים בתחום מביעים תהיות באשר למידה בה יאפשרו בתי המשפט את אכיפתן בפועל.

זומנת לחקירה במשטרה? היית מעורב בפלילים? לחץ כאן לסיוע של עורך דין פלילי

‏4 תגובות

 1. העסקת עובד זר - כל מה שחשוב לדעת ב- 15 בדצמבר 2009 בשעה 16:41

  […] העסקת עובד זר יש לברר שהוא שוהה בארץ באופן חוקי. למידע על שוהיים בלתי חוקיים בארץ ליחצו כאן מופיע בקטגוריות: עורכי דין אזרחי, עורכי דין דיני […] 2. זאב סלוב ב- 26 באפריל 2010 בשעה 9:38

  שלום,

  במאמר מצויין מספר של פלסטינים בלתי חוקיים- 40,000. האם מספר זה פורסם על ידי מערכת הביטחון וניתן לראות את הפרסום? 3. […] הנושא מעניין אתכם? קראו על שוהים בלתי חוקיים. […] 4. אורי משיח ב- 15 במרץ 2011 בשעה 18:02

  אבקש לברר איך ניתן חוקית להוציא אישורי עבודה לעובדים תושבי שתחים שיעבדו בארץ
  אני חברה שמתעסקת בשיפוצים ואין לי קבלן רשוםהשאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.