בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

עילות גירושין בבית הדין הרבני

הליכי גירושין הנידונים בבתי הדין הרבניים, מיושמים לפי דיני המשפט העברי, המתיר גירושין של בני זוג רק כאשר ישנה סיבה מוצדקת לכך. מאמר זה מציג בפניכם את העילות השונות לגירושין לפי דין בית הדין הרבני.

הליך גירושין הוא תהליך ידוע ומוכר בו בני זוג מחליטים לפרק את החבילה וללכת איש איש לדרכו. כאשר שני בני הזוג רוצים להתגרש, התהליך יחסית פשוט. במקרה כזה, נדרשים בני הזוג להגיש בקשה פשוטה ובהמשך יימסר להם מועד הגט הרשמי.

אך לעיתים המצב אינו כה פשוט, בעיקר במקרים בהם אחד מבני הזוג רוצה להתגרש אך השני אינו מעוניין בכך. על מנת לעשות כן, צריכים הגירושין לעמוד באחת העילות הכתובות בדין העברי לגירושין. כלומר, על מנת שיוכלו להתגרש צריך בן הזוג שמעוניין להתגרש להראות כי אכן יש עילה צודקת לכך.

יתרה מכך, עילות הגירושין משתנות בהתאם לזהות המתגרש. כלומר, ישנן עילות גירושין שהבעל יכול להצהיר ולחילופין עילות גירושין שהאישה יכולה להצהיר.

עילות גירושין עליהן הבעל יכול להצהיר

הודאה בבגידה וקיום יחסי אישות עם גבר אחר – כאשר האישה מודה בבגידה בבעלה או לחילופין, הגבר יכול להוכיח, כי אשתו קיימה יחסי מין עם גבר אחר.

עבירה על דת משה – במקרה זה, מדובר על מצב בו האישה עצמה עוברת על חוקי הדת היהודית או לחילופין גורמת לבעלה לעבור על חוקי דת משה, למשל, מגישה לו אוכל לא כשר, דורשת לחלל את השבת וכדומה. יצוין, כי הסעיף רלוונטי יותר לגברים שומרי מסורת.

מחלות ופגמים – אם התגלה כי לאישה יש מחלות או פגמים שונים אותם הגבר לא הכיר מלפני תקופת הנישואין. דוגמאות לכך הן אישה עקרה, מחלות נפש מוסתרות ועוד.

עילות גירושין עליהן האישה יכולה להצהיר

התעללות – סעיף זה מתייחס למקרים בהם הבעל מתעלל באשתו. בין אם מדובר במכות פיזיות,או בגידות. כם דברי נאצה נכללים תחת הסעיף המדובר.

עקרות
– אם הבעל נמצא עקר ולאישה אין יכולת להביא לעולם ילדים, תהיה זו עילה לגירושין. במקרים של נישואין שניים, ולאישה יש ילדים מנישואין אחרים, אין זו עילה לגירושין.

מחלות ופגמים – מקרים בהם התגלה כי לגבר יש מחלות או פגמים שונים אותם האישה לא הכירה מלפני תקופת הנישואין. דוגמא לכך: גבר חסר און מיני, שאינו מסוגל לקיים יחסי מין עם אשתו.

סירוב לקיום יחסים
– על פי היהדות, גבר המסרב לקיים יחסי מין עם אשתו ייקרא "מורד", ולאישה הזכות לבקש גט.

תשלומי מזונות – קיימת הקפדה על כך שהבעל ישלם את דמי המזונות אותם חייב לאישה, ועבירה על כך מהווה עילה לגירושין. אם אין לבעל יכולת כלכלית מספקת, לא תהא זו עילה מספקת.

בטרם פתיחת הליך גירושין, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום הגירושין, שכן הוא יכול לסייע ולהקל מאוד בתהליך, הוא יוכל לקבוע האם העילה המדוברת הינה מספקת או שמא הינה קלה לסתירה ועל כן חסרת טעם מראש.

כמו כן, יוכל עורך הדין לסייע בגיבוש עילות נוספות לגירושין ולהבטיח את קיום התהליך ובאופן כללי יעזור לכם לעבור את התהליך בביטחה.

למידע נוסף: הסכם גירושין – מדריך בנושא גירושין בישראל

‏2 תגובות

  1. עורך דין גירושין ב- 5 במאי 2010 בשעה 15:21

    סכם גירושין הנכתב על ידי עורך דין המומחה בענייני משפחה יכול לפשט את ההליך לאין ערוך ובכך לסיים את הנישואין בדרך הקלה ביותר לשביעות רצון הצדדים וללא פגיעה בהם. הסכם מסוג זה נועד להסדיר לפרטי פרטים את ענייני המזונות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים, הסדרי ראייה וכל פרט רלוונטי אחר לאותם הצדדים. ראוי לציין כי יש לאשר את הסכם הגירושין בערכאה שיפוטית במטרה שיקבל תוקף של פסק דין.  2. עורך דין גירושין ב- 2 ביוני 2010 בשעה 11:37

    הסכם גירושין לא תמיד תופס. אם יש ילדים לדוגמה בית משפט יכול לבטלו.השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.