בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

אזרחות ישראלית – מיהו אזרח ישראלי וכיצד מקבלים אזרחות

אזרחות בישראל זהו נושא מורכב ונבדל במובנים רבים מקבלת למשל אזרחות בארה"ב או אזרחות בצרפת. אזרחות ישראלית נוגעת במידה רבה לעבר היהודי ויש קשר הדוק בינה לבין מה שנקרא – היסטוריה ישראלית.

אזרחות ישראלית מוסדרת באמצעות חוק האזרחות התשי"ב – 1952. חוק זה מסדיר את זכויותיו וחובותיו של כל אדם השואף להיות אזרח ישראלי, כאשר הקו המנחה את חוק האזרחות הישראלי הוא "דין דם" בניגוד למדינות מערביות אחרות בפועלות על פי קו "דין קרקע".

ישראל שואפת לתת אזרחות לאזרחים שזורם בהם דם יהודי ומוותרת על הפריבילגיה לתת אזרחות לאנשים שרק נולדו כאן. קו מנחה זה הוא הגיוני לאור העבודה כי ישראל שואפת שבגבולותיה הגיאוגרפיים יהיה רוב יהודי במקביל לשאיפה להקטין את כמות המיעוטים במדינה.

כיצד מקבלים אזרחות ישראלית?

ישנם כמה מצבים ותנאים בהם ניתן לקבל אזרחות ישראלית:

ישיבה ממושכת בארץ
– סעיף זה דן במעמדם של לא- יהודים שהיו תושבי הארץ בעת המנדט הבריטי. הכוונה למיעוטים כגון בדואים, דרוזים, ערבים וכו', שישבו בגבולות מדינת ישראל, אז פלסטינה, ונשארו עד סופה של מלחמת השחרור של ישראל. לאזרחים אלו מגיעה אזרחות ישראלית מכוח הישיבה בארץ.

לידה בישראל
– כל מי שהוריו ישראלים, או לפחות אחד מהוריו ישראלי, ביכולתו לדרוש אזרחות ישראלית בין אם נולד בישראל ובין אם נולד מחוץ לגבולותיה הגיאוגרפיים של ישראל.

חוק השבות – חוק ידוע זה שחוקק בשנת 1950, מאפשר לכל יהודי באשר הוא לעלות לישראל ולקבל אזרחות ישראלית. תחילה יקבל ויזת עולה ולאחר מכם יקבל אזרחות ישראלית חוקית באופן כמעט אוטומטי. חוק זה גם חל על בני זוג וצאצאים של יהודים.

התאזרחות
– אדם המעוניין להפוך לאזרח ישראלי צריך לעמוד בכמה קריטריונים כדי לקבל את האזרחות הנכספת. ידיעת השפה העברית, נוכח בישראל למשך שלוש שנים, בכוונתו להשתקע בישראל או שכבר השתקע, מוותר על האזרחות  האחרת שלו.

ישיבה בארץ ולידה – סעיף זה מתייחס לאנשים אשר נולדו בישראל לאחר קום המדינה והם נטולי כל אזרחות והיו תושבי ישראל במשך לפחות חמש שנים ברציפות. כאשר חייב המבקש להתחיל את התהליך בין גיל שמונה עשרה לגיל עשרים ואחת.

הענקת אזרחות מטעם שר הפנים – סעיף זה מתייחס בעיקרו ללא יהודים ותכליתו להעניק אזרחות ישראלית לאנשים בעלי מעמד מיוחד עבור המדינה. הכוונה לחסידי אומות עולם, אנשי רוח ומדע, דרוזים שעמדו לצד ישראל בעיתות משבר ומלחמה וכו'. ביכולתו של שר הפנים להעניק אזרחות ישראלית ליחידי סגולה אלה.

חובות וזכויות של אזרחים ישראלים

קבלת אזרחות מתווה מספר זכויות וחובות שיש למלא אחריהם. חובותיו של אזרח ישראלי כוללות בין השאר שירות צבאי מלא, חל איסור לסייע לאויבים ואף אסורה כניסה למדינת אויב.

חובה נוספת היא הצגת תעודת מעבר או דרכון ישראלי בעת יציאה או כניסה מגבולות ישראל. זכויותיו של אזרח ישראלי הן יכולתו להיבחר לכנסת כמו גם לבחור נציגים לכנסת.

זכותו של אזרח ישראלי לצאת את ישראל ולחזור אליה בכל זמן שיחפוץ ובנוסף זכאי אזרח לקבל דרכון ישראלי.

קיימים מקרים שבהם המדינה יכולה לבטל אזרחות ישראלית. כך למשל כאשר האזרח הפר אמונים או נכנס למדינת אויב. כמו כן, אם ניתנה לאדם אזרחות על בסיס מידע מוטעה או כוזב יש ביכולתה של המדינה לשלול ממנו את האזרחות.

לצורך קבלת מידע נוסף מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בתחום.

‏18 תגובות

 1. מאיה אביב ב- 28 בפברואר 2009 בשעה 13:20

  יש לי סיפור של חיים שלי אני בת יחידה ללא עזרה וללא משפחה שהורי חלו הבאתי בחורה שמתילה אני קוראת לה אחות והיות ואין לי ילדים והיא כמו הבת שלא היתה לי רצוני לדעת באם יש אפשרות תוך אפשרות לאמץ אותה כבתי על מנת שתוכל להיות בישראל.. ותוכל להיות חלק ממני וחלק מהמדינה. אודה על קבלת תשובתכם 2. […] ישראל הינם בהיקף רחב מאוד והם בתחומים הבאים: הענקת אזרחות ומעמד של תושב קבע, הנפקת אשרות כניסה ושהיה במדינת […] 3. חוק חופש המידע - נוסח החוק בישראל ב- 24 באוקטובר 2009 בשעה 14:36

  […] חוק זה יחולו גם על מבקש מידע שאינו אזרח ישראלי או תושב, לגבי מידע בדבר זכויותיו […] 4. […]     כל אזרח ישראלי הנמצא בחוץ לארץ זכאי להיכנס […] 5. איאד ב- 1 בפברואר 2010 בשעה 22:43

  שלום ….. אני נשוי מיהודיה ויש לי ילד בן שנה ושבעה חודשים הגשנו בקשה איחוד משפחות וכל פעם עונים לנו עד שאגיע לגיל 35 וזה בלתי נסבל אני רוצה להיות אם משפחתי ולהיות בקרבת בני כאני חסר לו וזה כורע את ליבי אני מה אני יכול לעשות עורכי דין עד הודעה חדשה רק רוצים כסף ושום דבר לא התקדם בבקשה תעיץ לי …אני מוסלמי פלסטנאי התיק שלי נקי לא פלילי ולא בטחוני וגם כל המשפחה …….תודה מראש 6. מישל ב- 26 במרץ 2010 בשעה 15:29

  מהו מספר האזרחויות האפשריות לבן אדם אחד? אני אזרחית ישראלית ובנוסף אמורה לקבל את האזרחות הספרדית דרך אימי שהיא אזרחית ספרד. אם בעלי אזרח אמריקאי אני יכולה להיות אזרחית בשלושת המקומות? או אם לא האם כדאי לי לוותר על האזרחות הישראלית ובמידה וארצה אבקש אותה בשלב מאוחר יותר? תודה. 7. […] של מדינת ישראל, כל יהודי רשאי להגיע למדינה ולקבל אזרחות ישראלית על בסיס היותו יהודי […] 8. יוסף ב- 14 בספטמבר 2010 בשעה 17:58

  אני לא חושב שלהיות אזרח ישראלי זה מציאה עדיף להיות אזרח אמריקאי עם שלטון נורמלי 9. יונית ב- 24 באוקטובר 2010 בשעה 15:57

  מחפשת עו"ד שמתמחה בתביעות בנושא שלילת תושבות ישראלית ליורדים מן הארץ. אודה אם ניתן יהיה לחזור אליי לנייד: 052-3466898 10. […] אזרח ישראלי ישנה הזכות לשמור על פרטיותו ולהגן עליה מפני כל הפרה, […] 11. גל ב- 28 בפברואר 2011 בשעה 23:37

  ידידה שלי בת להורים עולים חדשים.
  לשני הוריה יש אזרחות ולה מישרד הפנים לא נותן
  כיצד ניתן להשיג אזרחות
  היא בארץ 12 שנה ובקרוב מיתגייסת לצה"ל.
  תודה. 12. נטלי ב- 30 במרץ 2011 בשעה 22:55

  אני עליתי ארצה יחד עם אמי לפני 14 שנה. אמא קיבלה אזרחות ואני קיבלתי תושבת קבע. כל השנים האלה ניסיתי לקבל אזרחות וזה ללא הצלחה. מה עושים? משרד הפנים דורש מסמך על ויתור אזרחות קיימת האוקראינית? שעל סמכיו תוגש הבקשה לאתזרחות; בניגוד לזה שגרירות אוקראינית בארץ דורשת מסמך על הגשת בקשה לאתזרחות או אישור שאומר שאני אקבל אזרחות ישראלית, ועל סמך אחד המסמכים האלה הם יכולים לקבל בקשה לויתור על אזרחות האוקראיני. תגידו אנשים , יש יציאה מהמעגל הסגור הזה? יש הגיון במה שרוצים? 13. […] אזרחות ישראלית […] 14. […] אתם לא משלמים את האגרה, כמו אזרחים רבים בישראל, החוב שלכם צובר ריבית גבוהה ואתם עלולים […] 15. מאגר ביומטרי בישראל - נקודות למחשבה ב- 22 בפברואר 2012 בשעה 19:23

  […] הצעת החוק, כאשר אזרח ישראלי יתייצב מול עובד משרד הפנים לצורך הנפקת מסמך זיהוי, […] 16. […] לפרק אותם כפי שמטפלים במטען צד. השותפים להעלמת המס הם אזרחים מהשורה. לא צריך להיות עבריין כבד כדי להיכנס […] 17. […] האבודים", להערכתו מדובר ב-20 מיליארד שקל ששייכים לכלל אזרחי ישראל ושוכבים ללא […] 18. תיירות מרפא Medical Tourism על חשבונך! ב- 11 באוקטובר 2012 בשעה 14:36

  […] אזרחות ישראלית […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.