בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

מעקבים – איסוף ראיות קבילות בתביעות משפטיות

מתמודדים מול תביעה משפטית? רוצים לתבוע אבל אין לכם מספיק ראיות? על ידי העסקתו של משרד חקירות פרטיות וביצוע מעקבים תוכלו לאסוף מידע קביל וראיות מתועדות בצילום איכותי, לצורך הצגתם בבית המשפט – כסיוע לטענותיכם. מה אתם יודעים על מעקבים?

במקרים רבים, בישראל כמו ברוב מדינות העולם, בעת שאדם נדרש לאסוף מידע אודות אדם אחר, ניתן להעסיק משרד חקירות ולבצע מעקבים שיתעדו את סדר יומו של הצד השני. מעקבים מקצועיים מתבצעים ללא ידיעתו של הצד הנעקב ומתועדים באמצעות ציוד צילום משכולל כגון:

  • מצלמות וידאו
  • מצלמות סטילס
  • מצלמות לראיית לילה
  • מצלמות נסתרות (ניתן להסתיר מצלמה כמעט בכל מקום)
  • רכבי צילום
  • מזל"ט

המידע שנאסף על ידי החוקרים במהלך המעקב, בצירוף דו"ח חקירה מפורט וכל סוג של תיעוד שהושג על ידי העוקבים, יכולים לשמש את מזמין העבודה כראיות בבית המשפט. עדותו של חוקר פרטי המלווה בתיעוד, תצלומים וסרטי וידאו הנה עדות חזקה ומהימנה בעת דיון בבית המשפט, בתביעות אזרחיות כמו גם בתביעות פליליות.

מעקבים בתביעות נזיקין – תאונות דרכים, רשלנות רפואית, תאונות עבודה

אחד התחומים הנפוצים ביותר בהם מתבצים מעקבים לצורך איסוף ראיות הנו בתביעות נזיקין. הכוונה לכל אותם מקרים שבהם נפגעי גוף ונפש מגישים תביעה משפטית, בדרך כלל כנגד חברת ביטוח, שאז עורכי דין המייצגים את חברות הביטוח נוהגים לפנות אל משרדי חקירות פרטיות, לצורך איסוף מידע ובדיקת היקף הנזק הנטען על ידי התובעים.

במקרים שבהם דוח החקירה שמוגש על עורך הדין מצביע על פערים קיצוניים ומצגי שווא מצידו של התובע, בדרך כלל ימליץ משרד החקירות על ביצועם של מעקבים ותיעוד מצולם של התובע, על מנת שיהיה ניתן להוכיח בבית המשפט כי תביעותיו מוגזמות ובמקרים חמורים, שיקריות לחלוטין.
לאחר ביצוע המעקב ובמידה ויהיו ממצאים איכותיים שיוכלו לסתור חלק מטענותיו של התובע, יתבקשו החוקרים להציג את ממצאיהם בפני בית המשפט.

עורך דין המייצג את חברת הביטוח אינו חייב כמובן לחשוף את ממצאי המעקב בפני הצד השני (התובע ועורכי דינו) ובדרך כלל יעשה זאת רק לאחר חקירתו של התובע בבית המשפט, שאז תמסר גירסתו של זה לפרוטוקל וסתירתה, על ידי הצגת סרטי וידאו ועדויות החוקרים שהשתתפו במעקב, תפגע מאד באמינותו של התובע בפני המשפט.

לדוגמא: במקרים רבים בהן מוגשות תביעות נזיקין טוענים התובעים להגבלות בתפקוד פיזי כמו הרמת משאות, ריצה, הפעלת יד או רגל, הגבלה התנועה ועוד. דוח החקירה של שהגיע אל עורך הדין הצביע על כך כי אותו תובע מתפקד ברמה הרבה יותר גבוה משטען. כל עורך דין שעוסק בדיני נזיקין מכיר בחשיבותו של ביצוע מעקב במקרים שכאלה.

לא אחת, תוצאותיהם של מעקבים המוכיחים כי התובע הגזים או שיקר, מסייעות להקטין את היקף הפיצוי שנפסק לטובתו של התובע ובמקרים חריגים, ניתן להגיע למצב של דחיית התביעה באופן מוחלט.

מעקבים בצורך בניית תיק גירושין

עוד מקרה נפוץ לביצוע מעקבים הוא בעת שעולה הצורך להוכיח בגידה לפני תביעת גירושין או לצורך איסוף מידע אודות סדר יומו ועיסוקיו של אחד מבני הזוג. המקרים בהם עולה צורך להוכיח כי אחד מבני הזוג בוגד ומנהל מערכת יחסים רומנטית מחוץ לחיי הנישואין נפוצים ומוכרים לכולנו מהחיים או מהסרטים.

לעומת זאת, מעקבים קצת פחות מתוקשרים מתבצעים לצורך איסוף ראיות שיסיעו לאחד הצדדים להוכיח את עיסוקיו וסדר יומו של הצד השני (בתיקי גירושין) ולדוגמא: בעת תביעת מזונות צריכה האשה להוכיח כי בעלה עובד מבסגרת מסויימת ובסדר יום מסויים, שכן זה טען בפני בית המשפט שאינו עובד או שעובד בצורה מוגבלת – פחות ממה שהאשה יודעת שקורה בפועל. במקרה כזה יבותעו מעקבים על מנת להוכיח כי הבעל אכן עובד ובניגוד לטענותיו, שאז האשה תזכה במרבית המקרים לתשלום מזונות מוגדל.

דוגמא נוספת:  האשה טוענת כי היא חיה לבד ועליה לממן דירת מגורים ולכן הוצאותיה הכספיות ניכרות. הבעל שיודע כי אשתו מנהלת מערכת יחסים עם בן זוג חדש, יפנה אל משרד חקירות ויבקש לבצע מעקבים לצורך איסוף הוכחות שיסתרו את טענותיה של האשה. כמובן שאם ימצא במהלך המעקב כי האשה שיקרה לבית המשפט, מצבה לא ישתפר ולהפך.

למידע נוסף בנושא ופניה אל משרד חקירות פרטיות מומלץ ליחצו: מעקבים

‏2 תגובות

  1. אוזניות אוויר ב- 11 ביוני 2010 בשעה 18:28

    מומלץ למי שבדבר הרבה בטלפון זה מונע 90 אחוז מהקרינה  2. […] לאינטרנט נרשמת ומתועדת. אתרים שבהם אתה גולש, מנהלים מעקב אחר הגלישה שלך כדי להשתיל לך פרסומות (בין היתר). כלומר […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.