בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

עורך דין לנזיקין – תאונות, פגיעות, תביעה ופיצויים

נושאים שראוי להפנותם אל עורך דין לנזיקין – תחום הנזיקין הינו מן התחומים המשפטיים הוותיקים והמקובלים בעולם. נראה כי מאז ומתמיד נדרשו ערכאות משפטיות שונות לקבוע מידת האחריות וגודל פיצוי ראוי במקרים בהם אדם גרם נזק לחברו.

בדומה לתופעת ההתמחות וההתמקצעות המאפיינת את מרבית תחומי העיסוק בחברה המודרנית גם כאן, עם השנים, נוצרו תתי תחומים והתמחויות שונות במסגרת הכוללת של הטיפול בנזיקין כגון טיפול בתאונות עבודה, רשלנות רפואית, נזקי גוף, נזקים לרכוש, תאונות דרכים, לשון הרע ועוד.

כדי שנפגע יהיה זכאי לפיצוי מכוח דיני הנזיקין יש צורך לקבוע שניזוק כתוצאה מעוולה שבוצעה על ידי הפוגע.

במאמר זה נסקור נושאים שונים הדורשים טיפול של עורך דין המתמחה בתחום הנזיקין. לאור האמור לעיל ברור שעבור טיפול בסוגיות מתתי תחומים שונים תידרש מידת הניסיון והידע הרלוונטיים.

עורך דין לנזיקין – תאונות דרכים

תחום זה הוא הנפוץ ביותר בתביעות הנזיקין כיום וזאת בשל השימוש הרב בכלי רכב לתחבורה ולהעברת טובין. נראה שהמאמצים להפחית ולמנוע כליל תאונות דרכים אינם צולחים והעומס התעברתי עדיין גורם לצערנו לתאונות בהן כלי רכב פוגע באדם ("הולך רגל") או בהן כלי רכב פוגעים זה בזה.

בישראל קיים חוק המסדיר ספציפית את הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (מדובר בנזקי גוף הנגרמים לאדם על ידי כלי רכב) כך שלא יתכן כי אדם שנפגע בתאונת דרכים יוותר ללא פיצוי, עלות הנשיאה בנזקי גוף אלה נופלת על כתפי כלל המשתמשים בכלי הרכב הממונעים בצורת תשלומי ביטוח החובה לרכב.

פניה לעורך דין לנזיקין המצוי בתחום זה תאפשר טיפול נאות מול חברות הביטוח ובבתי המשפט הנחוץ לשמי שנפגע בתאונה, כמו גם לצד הפוגע.

עורך דין לנזיקין – תאונות עבודה

כאשר אדם נפגע תוך כדי ביצוע עבודתו, בין אם אצל מעסיק או בתור עצמאי, אין די בכך כדי לתבוע פיצויים מן המעביד או מחברת ביטוח. כדי שיהיה זכאי לפיצוי יהיה על העובד להוכיח כי התאונה נגרמה כתוצאה מעוולה מבין אלה המפורטות בפקודת הנזיקין.

העוולות הנוגעות לתאונות עבודה הינן לרוב עוולת הפרת חובה חקוקה ועוולת הרשלנות.

מסירת הטיפול בתביעת פיצויים שכזו לידי עורך דין נזיקין בעל ניסיון בתביעות בגין תאונות עבודה תבטיח עמידה בנטל ההוכחה הנדרש הנ"ל והשגת הפיצוי ההוגן והראוי ביותר בהתחשב במכלול הנסיבות (נזקי גוף, אבדן כושר השתכרות, אבדן ימי עבודה, סבל גופני ונפשי ועוד).

עורך דין לנזיקין – רשלנות רפואית

כדי שתקום עילת תביעה בגין רשלנות רפואית יש צורך ברשלנות ע"י מעשה או במחדל של רופא או בעל מקצוע אחר המעורב במתן טיפול רפואי (אנשי צוות כגון אחיות, טכנאים, רוקח ועוד).

במהלך תביעה בגין רשלנות רפואית יהיה על התובע לעמוד בנטל הוכחת קיום רשלנות זו. שאלה נוספת ומאוחרת יותר תהייה בנוגע להיקף הנזק שנגרם וגובה הפיצוי ההולם.

בדרך כלל הגוף שישא בנטל הנזק ושמולו תתנהל התביעה תהיה חברת ביטוח (או המוסד הרפואי) ולא האדם הפרטי שגרם לנזק.

עורך דין לנזיקין – הוצאת דיבה

עוולה זו קמה כאשר מבוצע פרסום (בעל פה, בכתב, או בכל אמצעי אחר) אשר עלול לגרום לו נזק על ידי כך שישימו מטרה לשנאה, לפגוע במשרתו, לבזות אדם בשל גזעו, נטייתו המינית, דתו ועוד.

ברור כי פרסומים רבים העשויים לפגוע נעשים השכם וערב בכלי תקשורת שונים אך הללו לא יחשבו כלשון הרע כל עוד נערכו בהתאם לכללי האתיקה המקצועית העיתונאית.

עורך דין בעל ניסיון במקרים של הוצאת דיבה יוכל לייעץ לגבי סיכויי תביעה לנהל את הליכי התביעה, להגן על נתבע בגין עוולה זו.

נושאים נוספים המטופלים על ידי עורכי דין המתמחים בנזיקין הם נזקי רכוש, נזקי גוף, ליקויי בניה, אסונות טבע, רשלנות מקצועית ועוד.

פניה לקבלת יעוץ וטיפול משפטי של עורך דין לנזיקין ובמיוחד בתחום שלגדרו נופלת התביעה המסוימת (בין אם אנו נמנים על הצד התובע או הנתבע) יבטיחו השגת תוצאה הוגנת עם מיצוי ההליך בין אם על ידי השגת פשרה או על ידי השגת פסק דין מחייב מבית המשפט.

‏2 תגובות

  1. […] דיני נזיקין נהוג מנגנון של הטלת אחריות משותפת (הלקוח מהדין הניו – […]  2. […] לדין ופרופיל הנפגעים והן בתחום האזרחי -בעיקר בתביעות נזיקין, בהן נזקק בית המשפט לחוות דעתו של רופא מומחה מתחום […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.