בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

עורך דין מקרקעין – ייצוג וליווי בעסקאות נדל"ן

נושאים הדורשים טיפול של עורך דין מקרקעין – בעולמינו המורכב והעמוס אנו עדים לתופעה הטבעית, המאפיינת את מרבית תחומי העיסוק, של חלוקה לתחומי התמחות מסוימים יותר ויותר.

כך למשל ברפואה אנו מצפים לייעוץ וטיפול בכל בעיה בריאותית מרופא המומחה בתחום. גם בתחום המשפטי תופעה זו מושרשת. מתוך תחומי ההתמחות המקובלים (פלילי, חוזים, נזיקין, משפחה, מינהלי, בינלאומי) אנו מוצאים עורכי דין המתמקדים ומתמקצעים בתתי תחומים רבים.

עסקאות מקרקעין מתאפיינות בסכומי כסף נכבדים המחליפים ידיים, עבור רובינו רכישת דירת מגורים היא העסקה הגדולה ביותר אותה נבצע בחיינו.

ברור כי בבואנו לערוך עסקה בתחום המקרקעין נעזר בשירותיו של עורך דין המומחה בתחום. במאמר זה נסקור בקצרה נושאים שונים שלטיפול בהם דרוש עורך דין שכזה.

קניה ומכירה של נכסי דלא ניידי

בעת רכישה, מכירה או השכרה של נכסים (דירות, מגרשים, חנויות, בניינים) בין אם מיד שנייה או ישירות מקבלן, נערכים חוזים מורכבים המביאים בחשבון את האינטרסים של הצדדים וכן את ההתנהלות המחייבת אל מול הרשויות.

כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בעסקאות מקרקעין משלב המשא ומתן.

נזדקק לטיפולו בנושאים כגון בדיקת הזכויות בנכס (למשל מול מנהל מקרקעי ישראל), היעדר עיקולים ושעבודים, עריכת החוזה, רישום הערת אזהרה בלשכת רישום המקרקעין, רישום בטאבו, ליווי בעת ביצוע החוזה על שלביו השונים ועוד.

גם בעת רכישת דירה חדשה מקבלן מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה במקרקעין לשם בדיקת תנאי החוזה (שלעיתים תכופות הינו "חוזה אחיד" של הקבלן מול כל רוכשי הדירות בבניין חדש), בדיקת זכויות המוכר,  הביטחונות המוצעים על ידו ועוד.

בעת עריכה וחתימה על חוזי שכירות של נכסים שונים (דירות, מגרשים, חנויות וכו') יוכל עורך דין המצוי בתחום לצפות ולקבוע הסדרים עבור בעיות שונות העשויות לעלות בעת קיום יחסי שוכר/משכיר (בטחונות, ערבים, אילו זכויות מוקנות לשוכר, למה מחויב המשכיר ועוד).

שינוי יעוד לקרקעות והפשרת קרקע לבנייה

בתחומים אלה נדרש ידע וניסיון בעבודה מול הגופים המנהליים העוסקים בדברים אלה.

בעת ביצוע שינויי יעוד והפשרת קרקעות לבנייה מעורבים בעלי מקצוע מתחום השמאות, התכנון, מודדים, אדריכלות. יש חשיבות לתמיכתו של עורך דין הבקיא ומנוסה בשטוף הפעולה הנדרש עמם.

תביעות פיצויים בגין הפקעת קרקעות או ירידת ערך מקרקעין

רשויות מקומיות וגופים נוספים בארץ רשאים להפקיע מקרקעין לצורך שימוש לטובת כלל הציבור. וועדות לתכנון ובנייה עשויות לאשר תוכניות אשר עם ביצוען מביאות לירידה בערכם של נכסים.

פניה לטיפול של עורך דין מקרקעין תבטיח טיפול ראוי בקבלת הפיצוי ההולם לרבות פניה וניהול הליכים בערכאות השיפוט אם נדרש הדבר.

הליכים כגון הגשת ערעור לועדת ערער, פניה לבית משפט לעניינים מנהליים, עבודה מול יועצי תחבורה (במקרי הפקעת קרקעות לצורך עורקי תעבורה), מתכננים, שמאים כל אלה ועוד מחייבים כיום טיפול משפטי של עורך דין מקרקעין.

תמ"א 38 – תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה

פעילות ענפה מבוצעת כיום בארץ במסגרת פרויקטים שצמחו כתוצאה מתוכנית מתאר זו. עורך דין מתחום המקרקעין יוכל לייעץ ולשמור על זכויותיהם של בעלי נכסים כשאלה באים לנסח חוזי היקשרות עם קבלנים ויזמים.

דיירות מוגנת ומימוש נכסים

חוק הדיירות המוגנת בארץ (הן לגבי מגורים והן לעסקים) מניב מצבים מורכבים הדורשים מומחיות וניסיון המצויים לרוב בידיו של עורך דין מקרקעין.

מימוש נכסים במסגרת אכיפת שעבודים, כינוס נכסים, מימוש צווי הוצאה לפועל וצווי בית משפט אף הם מחייבים טיפול של עורך דין מקרקעין שלו ניסיון בניהול הליכים מאין אלה.

בואו לקרוא עוד בנושא: קבוצות רכישה

‏3 תגובות

  1. […] מהותי וחשוב לבחון היטב את תנאי הפטור תוך היוועצות עם עורך דין מקרקעין, כזה המתמחה […]  2. בית משפט השלום - תפקידים וסמכויות ב- 15 במרץ 2010 בשעה 16:18

    […] שעניינן חזקה, שימוש או חלוקת מקרקעין הנעשות בטמצעות עו"ד מקרקעין. תביעת מיטלטלין, הכרוכה בתביעת מקרקעין; תביעה שכנגד […]  3. […] משפטי או חשבונאי ובקי בדיני מקרקעין (בדומה לתפקידו של עו"ד מקרקעין) וחוקי […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.