בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

פרשת הולילנד – סקירה משפטית

פרשת השוחד שמשגעת את המדינה קיבלה את הכינוי ההגיוני, פרשת הולילנד. מי לא מעורב בפרשה? כמעט כולם בפנים ואפילו ראש ממשלת ישראל לשעבר – אהוד אולמרט. אז מה עומד מאחורי הפרשה שמסעירה את המדינה?

ידוע הוא כי לפי חוק העונשין בישראל מתן שוחד, לקיחת שוחד ותיווך לקבלת שוחד הם עבירות פליליות.

מתן שוחד יכול להתגלם בהנאות כספיות ושאינן כספיות, כטובת הטבות דיור, חופשות ומוצרים, בתמורה לקידום אינטרסים. עבירות אלו מתקיימות בין אנשים פרטיים כמו בין אישים בעלי עמדות מפתח בחברה הישראלית – במסחר ובתרבות כשם שברווחה ובשלטון.

אולם לא הייתה פרשה בשנים האחרונות שתפסה מקום כה גדול בסיקור התקשורתי הישראלי ובעניין הציבורי על כל מגזריו כפרשת הולילנד, שבימים אלה, מאי-יוני 2010, עדיין לא הגיעה לקיצה ושיאה בחקירות ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ציר מרכזי בפרשה שחשוד בקבלת שוחד בהיקף של עד מיליוני שקלים.

כשהלל צ'רני ירש מהוריו בתחילת שנות התשעים את המתחם בירושלים המתנשא על הרכס, בו שכן בית מלון קטן בשם הולילנד, הוא לא היה יכול לשער את המימדים המפלצתיים ששאיפותיו בנוגע לבנייה על המתחם תלבשנה.

היקף הבנייה שהיה מותר לו היה של 120 דירות ואולם בתיווכו של יועץ הנדל"ן שמואל דכנר היקף זה עלה ועלה במהלך השנים עד שהאמיר למספר עצום של 1120 דירות.

כבר בשנת 1996 נחשף כי צ'רני פעל להשגת שומה מופחתת ובעקבות כך הוצאה שומה פיקטיבית להערכת המתחם בכ-12 מליון דולר, כששוויו האמיתי התקרב למעשה ל-80 מליון.

באותם ימים נפתחת חקירה פלילית נגד הנוגעים בעניין  – נציגי מס ההכנסה והשמאים. בשנים אלה, אהוד אולמרט ואורי לופוליאנסקי שכיהן אז כסגנו וכראש הוועדה המקומית לבניין ערים נחשדים בקבלת שוחד של מיליוני שקלים מצ'רני, העברות כספיות שנמשכות גם לאחר שנת 2000, תוך התעלמות ממאות התנגדויות מצד תושבי העיר וארגונים סביבתיים.

ואולם לאחר הסתעפות משפטית של קבלת ערר על התוכנית, היא מאושרת שוב ב-1998. באמצעות דכנר, עורך דין אורי מסר, שולה זקן ותיווכים אחרים, כספי השוחד ממשיכים לזרום – תשלומים שמאפשרים הקלות בסכום של כ-250 מליון שקלים.

ב-2008 שוב מועבר הזרקור כלפי אולמרט בעקבות חשיפה עיתונאית ונפתחת חקירה במשטרה, כאשר דכנר מבקש להיות עד מדינה.

עוד נעצרים מאיר רבין וכן מהנדס העיר דאז, סגן ראש העירייה ואישים נוספים, תוך חיפוש במשרדי חברות הקשורות לפרוייקט.

החשדות המשפטיים הם מתן, לקיחה ותיווך שוחד, מרמה והפרת אמונים – ואלה חלים על פרויקטים נוספים מלבד הולילנד. השופט אברהם היימן הכריז שזו אחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר בישראל.

במהלך 2009 מתנהלות חקירות סמויות נגד החשודים, תוך כדי שדכנר מציג מסמכים שלכאורה מהווים הוכחה של עסקאות השוחד.

במהלך אפריל 2010 מתבצעים מעצריהם של צ'רני, לופוליאנסקי, מסר ואחרים כשבאמצע החודש אולמרט שב מחו"ל.
במשך אפריל-מאי 2010 מתקדמות החקירות ביחידה לחקירות הונאה ועל פי החומר שנאסף ישנן ראיות להגשת כתב אישום כנגד לופוליאנסקי, מסר, אורי שטרית, יהושוע פולק, אלי שמחיוף, אליהו חסון, צ'רני, מאיר רבין (מתווך מרכזי בפרשה), מתי חותה, שולה זקן ואחרים הקשורים למעשי השוחד והמרמה.

בסוף אפריל נעצרת שולה זקן בשובה מחו"ל ומובלת למשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלוד. גם היא נחשבת דמות מפתח ותיעודיה ביומנים היו לגורם מזרז בחקירות.

בנוסף נמסר כי הרחבת הבנייה בפרוייקט אופשרה בשל השוחד שנטלה זקן עבור עצמה ואחרים.

בתחילת מאי מתפרסם כי  החקירה מתעכבת משום שרבים מהחשודים שומרים על זכות השתיקה, ותוך כך צוות החקירה מנסה לשכנע את רבין להיות עד מדינה בשל תפקידו המשמעותי בפרשה כמתווך מרכזי.

בסוף מאי, בפעם הראשונה בתולדות המדינה, נחקר אהוד אולמרט, כראש ממשלה לשעבר, תחת אזהרה במתקן משטרתי, צמוד להצגת ראיות הקושרות אותו לאירועי השוחד והלבנת ההון תוך קידום אינטרסים של אנשי נדל"ן.

במהלך כל תקופת הפרשה אולמרט טען באופן אישי וגם באמצעות עורך דינו כי הפרשה היא בגדר ציד מכשפות כנגדו וכי מעולם לא לקח שוחד מאף גורם וכי אין לו דבר עם הפרויקט מאז שעזב את תפקידו כראש העיר ירושלים.

נכון לסוף מאי 2011 מתוכננות חקירות נוספות בנושא פרשת הולילנד…

קיראו עוד בנושא באתר ישראל אחרת

השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.