בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

רשלנות רפואית בניתוח פלסטי – לא נעים אבל מה עושים?

ניתוח פלסטי – בחירה ללא הכרח…בניגוד לניתוחים מסוגים אחרים, דווקא הניתוח הפלסטי הינו ניתוח אסתטי, בו המנותח בוחר לעבור את ההליך הרפואי באופן חופשי וללא מצב בריאותי מגביל ותחושת חוסר ברירה.

מרבית הניתוחים הפלסטיים הנערכים כיום בארץ ובעולם, נערכים ביוזמת המטופל ומרצונו. הניתוחים אינם דרושים ואינם דחופים.

דווקא כאן, בתחום הכירורגיה הפלאסטית, ישנה ציפייה מהרופאים ונותני השירותים בתחום לשרת לעילא ולעילא את המטופלים. באופן מפתיע, בתחום הטיפולים הפלאסטיים נפוצות מאוד תביעות הרשלנות הרפואית.

במאמר זה נסקור נושא זה ואף נביא טיפים כיצד להיזהר ממקרי רשלנות רפואית בניתוח פלסטי.

מהי רשלנות רפואית וכיצד קובעים שהיתה רשלנות בעת ניתוח פלסטי?

רשלנות רפואית הינה פעולה רפואית שננקטה בידי הצוות המטפל ואינה עומדת במבחן "הרופא הסביר".

כלומר, ישנו יסוד סביר להניח שרופא או איש צוות מטפל מושכל היה נוהג אחרת בהינתן נסיבות האירוע. מדובר במצב של טעות מטעם הרופא או המטפל, שניתן לטעון כי היא בלתי סבירה, או מחדל מטעם הצוות הטיפולי.

כל טעות שנגרמה בשל סיבות אחרות, לא תיחשב רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית גם כאשר אין הסכמה מדעת לטיפול

עוד התנהגות שנחשבת רשלנית מטעם הרופא, היא באם הרופא התרשל בהסבר המצב, הניתוח, הסיבוכים, תופעות הלוואי הצפויות, החלופות, וכולי.

על הרופא המטפל מוטלת החובה ליידע את המטופל במידע שלם ומהימן בטרם זה מקבל החלטה בנוגע לניתוח, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בניתוח שאינו מחוייב המציאות כלל וכלל.

עוד קובע החוק, כי על הרופא לספק מידע זה למטופל מוקדם ככל האפשר, זאת, על מנת לאפשר לו תהליך איטי ונינוח של קבלת החלטה שקולה.

על הרופא מוטלת החובה להחתים את המטופל על מסמך המפרט את ההליכים הניתוחיים אשר הוא מבקש לעבור וכן מספר פרטים בנוגע להליכים אלה.

חשוב לדעת, כי במקרה של תביעה בגין רשלנות רפואית על חוסר הסבר מספק מצד הרופא המטפל, קרוב לוודאי שהוא יידרש להוכיח בפני בית המשפט שפרט להגשת המסמכים לחתימה הוא דאג להסביר למטופל בעל פה ולוודא שהלז הבין לעמוק את הסבריו, ולא הסתפק במתן המסמך לחתימה.

כאשר מדובר ברשלנות רפואית לאחר ניתוח פלסטי – מה הסיכוי לזכות בתביעה משפטית?

ראשית נאמר, כי בשל העובדה שניתוחים פלסטיים הם ניתוחים אסתטיים ואינם בעלי אופי בריאותי או מחייב, בתי המשפט נוטים להחמיר בדין במקרי רשלנות רפואית בניתוחי כירורגיה פלסטית או כירורגיה קוסמטית.

בתחום זה, בשל עניין המותרות הקשור בו, חובת הזהירות והדיווח הנדרשת על ידי בתי המשפט מצד הרופאים והצוות המטפל – היא גבוהה במיוחד.

בתביעות בגין רשלנות רפואית בתחום הרפואה הקוסמטית נקבעו פיצויים גבוהים יחסית, של עשרות ומאות אלפי שקלים, ואף יותר.

כמובן, שאין בזה כדי לקבוע מה יהיה הדין במקרה ספציפי מסויים. אנו ממליצים להיוועץ בעורך דין מנוסה בנושאי תביעות רשלנות רפואית, ובעל ניסיון בתחום רשלנות רפואי בטיפולי אסתטיקה, כדי לקבוע לגופו של עניין מה הסיכוי לזכות בתביעה ספציפית.

בכל מיקרה של חשד לרשלנות רפואית, חשוב להקדים ולערב עורך דין מנוסה, שיוכל לייעץ ולסייע מייד, וכבר בשלב איסוף החומר והראיות לקראת תביעה.

נציין עוד, כי איסוף מיטבי של חומר לקראת התביעה יאפשר סיכויי זכייה גבוהים ופסיקת פיצויים גבוהים לאחר זכייה.

הליכים פלסטיים שבהם נפוצות תביעות רשלנות רפואית

בשנים האחרונות, עם עליית קרנה של הכירורגיה הפלסטית, עלו משמעותית גם כמות תיקי התביעה כנגד מוסדות לרפואה אסתטית או רופאים פלסטיים בגין רשלנות רפואית.

בין תחומי הניתוחים הפלסטיים המוזכרים תדיר בתביעות רשלנות רפואית אנו מוצאים ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, ניתוחי שאיבת שומן, הגדלה או הקטנה של שדיים, וכיוצא באלה.

אמצעי זהירות למניעת רשלנות רפואית לעומדים בפני ניתוח פלסטי

אנו ממליצים לאלו מכם שעומדים בפני החלטה בנוגע להליך כירורגי פלסטי או קוסמטי, לעמוד על כך שיהיה בידכם די זמן לקבל החלטה שתהיו שלמים איתה.

שימו לב כי יש בידיכם את כל המידע שאתם צריכים לקבל בטרם תגיעו להחלטה, ודעו כי באחריותו המשפטית של הרופא לספק לכם מידע אובייקטיבי ושלם בנוגע להליך הפלסטי אותו יש בכוונתכם לעבור.

וודאו כי הרופא שיטפל בכם מומחה ובעל ניסיון, ושהוא הוכשר כרופא כירורג פלסטי.

‏9 תגובות

  1. […] לומר כי המספר הרב ביותר של מקרי תביעות נזיקין בגין רשלנות רפואית מתרכזים בתחום הרפואה הגניקולוגית – רשלנות במעקב […]  2. […] רשלנות רפואית […]  3. […] עולה שאלה אחרת : מהו הדין כאשר בוצעה עוולת רשלנות רפואית באזרח ישראלי בעת שהותו […]  4. […] עוד בנושא: רשלנות רפואית בניתוח פלסטי […]  5. […] לציין ולהדגיש, כי תביעה בגין הולדה בעוולה הנה תביעת רשלנות רפואית שכיחה פחות, במערכת נורמטיבית זו של תביעות […]  6. […] בבחירת הטיפול הרפואי ההולם אינן בהכרח בגדר רשלנות רפואית שכן בחלק מן המקרים ההנחות הללו הינן […]  7. […] הזמניות בתותבות קבועות, כחצי שנה לאחר מכן עברה התובעת ניתוח קוסמטי לעיבוי השפתיים מאחר והייתה צניחה שלהם לטענתה […]  8. […] התפנה למעננו כאשר הבין שהמעטפה עם המזומנים בדרך אליו. הניתוח בוצע. לתיק הרפואי לא צורפה חשבונית […]  9. […] ההליכים הרפואיים הפופולאריים ביותר בשנים האחרונות הם ניתוחים פלסטיים ובהם ניתוח הרמת חזה, ואלו מבוצעים על ידי רופא מנתח […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.