בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

נישואין אזרחיים – מה אתם יודעים על נישואים אזרחיים?

סוגיית הנישואין האזרחיים היא סוגיה סבוכה אשר טרם ניתן לה מענה הולם בדמות חקיקה במדינת ישראל. המאמר הבא בא לסקור את הדין בארץ לגבי נישואין אזרחיים ומציע פתרונות בדמות עמותות הפעולות לקידום החופש מדת אשר חרטו על דגלן את הערך של בחירה בנישואין.

בישראל לא ניתן להנשא בטקס נישואין אזרחיים. הדבר נובע מכך שבישראל חל הדין הדתי האישי של כל אזרח, ועל כן מכירים רק בנישואין דתיים (יהודיים, שרעים) הדבר גורם לשתי בעיות מרכזיות, הראשונה שמי שאינו מעוניין בנישואין דתיים נכפה עליו לבצע טקס שכזה בכדי שיכירו בנישואיו ובעיה שנייה היא זוגות מעורבים (למשל יהודי ומוסלמיה) כלל אינם יכולים להתחתן בארצנו.

ניסיון לפתור את הבעיה, היה לערוך טקס נישואין אזרחיים בחו"ל (בעיקר בקפריסין). לפני שנים רבות הנישואין היו חסרי תוקף ובימה"ש נמנע מלהיכנס לנעליו של המחוקק וברח מהכרעות בעניינן תוקף נישואין אזרחיים כמו אש, לאחר מכן הוכרו הנישואין לצורך רישום בלבד, ולאחרונה בעקבות פס"ד בעניין פלונית קפריסין הוכרו נישואין אזרחיים שנעשו בחו"ל כתקפים.

ברם, נישואין אלו תקפים אך ורק אם הם בוצעו על ידי זוגות הומוגנים (קרי יהודי ויהודייה, מוסלמי ומוסלמית). לגבי זוגות מעורבים או חד מיניים הדבר עדיין לא בא לידי פתרון ע"י בימה"ש העליון.

שינויים אלו התחוללו בעקבות פעילות נמרצת של עמותות המקדמות את החופש מדת, ומציעות פתרונות לאנשים שמעוניינים לערוך טקס נישואין שאינו דתי.

אחת הפתרונות האפשריים הוא חבילת נסיעה לקפריסין כוללת נישואין, דוגמא לכך הוא "ארגון למשפחה חדשה" הפועל להשיא זוגות בדרך אזרחית ללא מטרות רווח ומציע חבילות נישואין לקפריסין. או "מכון הטקסים החילוני" המציע חבילה בעלות של 1800 ש"ח לקפריסין כולל השאת הזוג.

פתרון נוסף הוא עריכת טקס אלטרנטיבי בארץ, לאחר הנישואין בחו"ל – בכדי "להצביע ברגליים" כנגד החוק המאפשר כאמור בישראל רק נישואין דתיים.

דרך נוספת מקובלת אחרת היא נישואי פרגוואי, הנערכים באמצעות הדואר – המסמכים נשלחים בתיווך עורכי דין בישראל ובפרגוואי, ותעודת הנישואין נשלחת חזרה.

דמי התיווך לעורכי הדין יכולים לעלות אלפי דולרים. ארגון מרכזי בפעילות למען נישואין אזרחיים הוא הפורום למען בחירה חופשית בנישואין, המפעיל אתר מומלץ במיוחד הנותן מידע רב משפטי ושאינו משפטי לכל זוג המעוניין להנשא בנישואין אזרחיים, בין אם רפורמיים ובין אם חילוניים.

יעוץ משפטי נוסף ניתן לקבל מעמותת רות, הפועלת למען הנושא בנמרצות ומאפשרת קבלת סיוע משפטי בטלפון, חינם אין כסף.

פעילות נוספת של העמותות המוזכרות ועוד נוספות (לדוגמא האגודה לזכויות האזרח) היא קידום חקיקה, אשר תאפשר לקיים טקס נישואין אזרחיים בישראל.

דוגמא לחקיקה כזו ניתן למצוא בכתובת הבאה : http://www.freemarriage.org.il/content/hok.html חקיקה זו עד כה נכשלה מלהתקבל בשל לחצים דתיים מחד, ובשל ניסיון של כל קבוצה חילונית לנכס את החקיקה לעצמה (קרבות מרץ מול שינוי).

לסיכום נישואין אזרחיים כיום אינם אפשריים בישראל, אך אפשריים לביצוע בחו"ל תודות להתקדמות בחשיבה מבית היוצר של בית המשפט העליון ובסיוע עמותות.

אותם עמותות יכולות לעזור לכם לבצע את הבחירה בה אתם חפצים, ולתת לכם אפשרות לבחור בטקס עליו חלמתם, נקי מדת.

כמו כן מתקיימת פעילות שעד כה מסוכלת לקיים חקיקה שתאפשר נישואין בארץ ושזה יקרה, אולי סוף סוף נוכל להתחיל לדבר על הפרדת דת ומדינה.

‏2 תגובות

  1. נטשה ב- 23 בנובמבר 2009 בשעה 15:17

    בקשה להצעת מחיר לחתונה בקפריסין בסוף ינואר 1-2 לילות לזוג אזרחי  2. […] להביא לעולם ילדים, תהיה זו עילה לגירושין. במקרים של נישואין שניים, ולאישה יש ילדים מנישואין אחרים, אין זו עילה […]השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.