בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי

ביום 5.9.2018 חתמה שרת המשפטים איילת שקד על תקנות סדר הדין האזרחי החדשות, אשר אמורות להיכנס לתוקף כעבור שנה, ביום 5.9.2019. התקנות החדשות מחוללות רפורמה עמוקה ומקיפה בסדרי הדין האזרחי בארץ, וזאת שנפרט ונסביר בהרחבה בסקירה שלפניך.

קרא עוד

זהירות: תרופה מזוייפת!

לפיתוח תרופה נדרשים שנות מחקר רבות ותקציבי עתק. השימוש בתרופה והפצתה בשוק החופשי, מותנה באישור הרגולטור הרלוונטי. משעה שהותר השימוש והתרופה הוחדרה לשוק, זייפני התרופות מנהלים מעקב ממושך וקפדני אודותיה. הם לומדים את נוסחת הייצור, מזהים את קהל היעד, אוספים נתונים על המכירות, הפרסום, המאמרים והדוחות הכספיים.

קרא עוד

עורכת הדין תשלם פיצויים עקב אימות חתימה רשלני

במסגרת עבודתם נדרשים עורכי הדין, כדבר שבשגרה, לאמת חתימות של לקוחותיהם על פני מסמכים שונים כגון: תצהירים, פרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון ואסיפות בעלי מניות, כתבי התחייבות וכיו"ב. במסגרת אימות החתימה, נדרש עורך הדין להצהיר ולאשר כי המצהיר חתם את החתימה בפניו של עורך הדין ובנוכחותו הפיזית.

קרא עוד

מדוע זוגות חד מיניים לא יכולים לאמץ ילדים?

אני רוצה להקים משפחה בישראל. אני רוצה להיות אמא. אני רוצה שיהיו לי הרבה ילדים ואני רוצה להעניק להם חום, אהבה וסביבה תומכת, כדי שיגדלו להיות מבוגרים עצמאיים, מאושרים, חופשיים, נבונים, כאלו שממלאים חובות, נהנים מזכויות ומגשימים חלומות. לשמחתי האישית אפשר לנשום לרווחה, כי בשל היותי סטרייטית, כל מה שאני רוצה – אני גם יכולה.…

קרא עוד

דיקטטורה בשם הדמוקרטיה

הצפייה של קטינים בפורנו היא תופעה שיש למגר לחלוטין מקרבנו ויפה שעה אחת קודם. לגבי זה אני נוטה להאמין שאין כל וויכוח. הבניית המציאות המינית המעוותת שאותם קטינים מקבלים בעקבות הצפייה באותן סצנות מין משבשת לחלוטין את כל תפיסת עולמם.

קרא עוד

אפליה אסורה בכניסה למועדון

מה דינו של תובע סדרתי שהגיש תביעה בגין אפליה בכניסה למועדון? אנו עוסקים בהליך תא"מ (ת"א) 44557-06-13 עומרי קיס נ' אקסטרים טנגו הפקות בע"מ. עובדות המקרה עומרי קייס הלך לו ערב אחד למועדון בתל אביב. הוא ניגש למארחת בכניסה, אך זו מסרה לו כי הוא לא יוכל להיכנס למועדון משום שמדובר באירוע הסגור לקהל מוזמנים…

קרא עוד

כלל ייחוד העילה ופיצוי נפגעי תאונות דרכים

לא רבים מכירים את כלל ייחוד העילה הקבוע במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אך רבים מבין הנפגעים בתאונות נתקלים בו לראשונה לאחר תאונת דרכים בעת עבודתם. מה קובע כלל ייחוד העילה וכיצד הוא מתפרש בבית המשפט?

קרא עוד

הצעת חוק בוררות חובה

השנה נפל דבר והפעם אנו גם אנשי בשורה, כך פתחה השופטת מיכל רובינשטיין את הרצאתה בכנס של לשכת עורכי הדין שהתקיים גם השנה באילת ודן בסוגיית השיטות האלטרנטיביות ליישוב סכסוכים, מקומן, חשיבותן ותרומתן למערכת המשפט.

קרא עוד

המדינה לא גובה את חובותיה והגזירות עלינו נוחתות

המחאות וההצתות יכלו להיחסך מאתנו אם המדינה היתה פועלת בתקיפות ובמקצועיות לגביית חובותיה. היא מגלה אזלת יד ונרפות מתסכלים. הכסף ישנו. לא צריך להיכנס לגירעון תקציבי כדי לממן את המלצות דוח טרכטנברג ואת החלומות לצדק חברתי. הכסף מתחת לפנס ואף אחד לא טורח להרים אותו…

קרא עוד

גיורא יבין נ' הוועדה לרישוי חוקרים פרטיים

להלן יובא פסק דינו המלא של בית המשפט העליון, אשר דן בערעור של גיורא יבין כנגד החלטתה של הוועדה לרישוי חוקרים פרטיים, אשר דחתה את בקשתו לחדש את רישיונו לעסוק בחקירות עקב חקירה פלילית המתנהלת נגדו…

קרא עוד

פנסיה אבודה – איפה הכסף שלנו?

היום שאחרי לא מטריד את כולם. הצעירים בעיקר, מעדיפים לחיות את היום. יש להם יותר מדור שנים לדאוג למחר. הכסף שהם מרוויחים יוצא על הוצאות שוטפות. אין כמעט הפרשות יזומות לפנסיה ולחיסכון לטווח ארוך. הפנסיה נתפסת כמושג ערטילאי שאין טעם להתחבט במשמעויותיו. המדינה חושבת אחרת.

קרא עוד

על קשרים ומשוא פנים של שופטים

השופטים מורמים מעם רק באולם בית המשפט. שם הכיסא שלהם מוגבה מעל בעלי הדין המופיעים בפניהם. מחוץ לאולם, השופטים הם כאחד האדם על חולשותיו, יתרונותיו ואורחותיו. לאור עיסוקם בדיני נפשות וממונות מצופה מהם ובצדק, להכריע בדין, על סמך ראיות קבילות וללא משוא פנים.

קרא עוד

קניית רכב יד 2 – מה כולם לא רוצים שתדעו?

נוהל חדש במשרד התחבורה קובע כי ברישיון הרכב יופיעו פרטים לגבי עברו התעבורתי של כל אחד מהרכבים שעולים על כבישי ישראל. מדוע חברות הביטוח וסוחרי הרכב כל כך מתנגדים לחוק, שנועד להגן על אזרחי ישראל?

קרא עוד

יש לך חוב לרשות השידור? הכירו את אגרת הטלוויזיה שלנו!

מהי אגרת הטלוויזיה שכולנו נדרשים לשלם? חוק רשות השידור, התשכ"ה – 1965, מסמיך את הועד המנהל של רשות השידור באישורו של שר החינוך והתרבות, להטיל תשלום  אגרה בעבור החזקה של מקלטי טלוויזיה ורדיו. מכוח סמכות זו הותקנו תקנות רשות השידור (אגרה בעד החזקת מקלט טלווזיה), תשמ"א – 1981, אשר קובעות את התשלומים שיש לשלם לרשות…

קרא עוד