בית משפטי חופשי ועצמאי – זכויות אדם, חוקים, פרשנויות משפטיות ומבחר דעות של עורכי דין בארץ ובעולם

הפרטיות בעידן המודרני והטכנולוגי

חשבת שיש לך פרטיות? חשבת שאין מעקב יומיומי אחר הפעילות השגרתית שלך? חשבת שלא ניתן לדעת בכל רגע נתון היכן אתה? אם כן, ככל הנראה טעית.

בשנים האחרונות חלה התפתחות טכנולוגית עצומה המאפשרת תיעוד וצילום של מקומות נרחבים, באיכות גבוהה ולמשך זמן ארוך, באמצעות המכשירים הזעירים ביותר. קיראו על סוגיית הפרטיות שלנו לנוכח ההתפתחויות הטכנולוגיות אלו. העובדה כי כל הפעולות שלנו מתועדות אינה ידועה לכל, ולכן חשוב להגביר מודעות.

לא מדובר בפעולות בלתי חוקיות הפוגעות בפרטיות שלנו, אלא במקרים שבהם אנו מביעים הסכמה לתיעוד הפעולות שלנו, אם כי לא תמיד מודעת.

הכוונה לפרטיות, היא היכולת של האחר, בין אם זו המדינה או גופים אחרים בעלי אינטרס, לתעד את הפעולות שלנו, ולאו דווקא בתוך חצר הבית, אלא ברחוב, בעבודה ובכל מקום אחר. להלן כמה תחומים שבהם הפרטיות שלנו עומדת בסימן שאלה:


ההליכה התמימה ברחוב:
כיום כדי להתמודד עם תופעות הפשיעה כמעט כל המקומות הפרטיים והציבוריים כגון עסקים – קניונים – בתי המלון* – מקומות העבודה – בנקים – תחנות דלק – תחנות רכבת, תחנות מרכזיות, ומקומות בילוי מכוסים במצלמות המתעדות את המתרחש במקומות אלה 24 שעות ביממה.

צילומים אלה נשמרים לעיתים במשך ימים ואף שבועות. האם ייתכן כי ההליכה התמימה שלך ברחוב, היא לא באחד המקומות האלה?

רכישות באמצעות כרטיס האשראי:
אם במהלך ההליכה התמימה גם עשית קניות, או הוצאת כסף מכספומט, אזי גם כאן השארת תיעוד, שבתאריך ובשעה מסוימת היכן היית במדויק.

באמצעות הכרטיס האשראי, ניתן גם לדעת את טיב הצריכה, כמויות וסוג המוצרים שאתה רוכש וכאמור גם את מקום הרכישה. במילים אחרות ניתן לדעת מה כוללת ארוחת הצהריים שלך.

נסיעה ממקום למקום:
רוב הצמתים וכבישים מכוסים באמצעות מצלמות בקרת תנועה, שמטרתן המוצהרת היא לוודא הזרמת התנועה ולדווח על מפגעים בדרך. מצלמות אלו מתעדות את רוב המקומות בערים, וצילומים אלה נשמרים במשך ימים ואף שבועות.

קיראו על נהיגה במהירות מופרזת ועל אלימות בכביש.

ישנן גם מצלמות אכיפה משטרתיות של מהירות ורמזורים אשר בכל מקום מתעדות עבירות של נהגים. בנוסף גם אם רכבך מצויד באיתורן כנגד גנבי הרכב, אזי בכל רגע נתון ניתן לגלות את מיקומך במדויק. בכל מקרה לא תהיה נסיעה אחת שאינה מתועדת במקום כלשהו במאגרי המידע. האם זה משפיע על חופש התנועה? נקודה למחשבה.

הטלפון הסלולארי: נראה לכאורה מעשה טריוויאלי לקום בבוקר,לפתוח את הטלפון הסלולארי ולהתחבר לעולם. אולם עליך להבין כי באמצעות הלחיצה על כפתור הפתיחה, אתה מביע הסכמה לדברים הבאים: ראשית הינך הופך לזמין לשיחה מכל המעוניין. זמינות זו לכל אדם, היא סוג של פגיעה בפרטיות שלך, משום כל אדם יכול לחייג עליך וגם להקליט כל שיחה עמך, מבלי שהינך מודע לכך, וזאת ע"פ חוק.

שנית, באמצעות הטלפון ניתן לבצע איכון, ובכל רגע נתון ניתן לדעת היכן אתה נמצא. כיום גם הטלפונים הסלולאריים הפכו למכשירים שמצלמים ומקליטים באיכות גבוהה.

להתפתחויות אלו השלכות רבות על פרטיות האדם בעידן הנוכחי. למשל ניתן להעביר צילום שלך באמצעות שיחת וידאו לצד שני בזמן אמת, אף ללא ידיעתך. באמצעות הטלפון ניתן גם לדעת עם מי שוחחת בחודשים האחרונים, משכן של השיחות, ואת זמנן המדויק.

הגלישה באינטרנט: גלישה באינטרנט היא כמעט כמו הטלפון הסלולארי. עם מעט יותר מאמץ ניתן לדעת במדויק באיזה אתרים גלשת, ואיזה קבצים פתחת.

כל התחברות לאינטרנט נרשמת ומתועדת. אתרים שבהם אתה גולש, מנהלים מעקב אחר הגלישה שלך כדי להשתיל לך פרסומות (בין היתר). כלומר ניתן לדעת גם במחשב שלך בבית, באיזה אתרים אתה גולש, ללא שום בעיה. כל הנתונים האלה מתועדים וניתנים לשחזור בקלות יתרה, במקרה הצורך.

נגישות לנתונים: הנתונים המתועדים אודותיך, ניתנים לאיסוף בקלות על ידי רשויות המדינה, ועם קושי מעט יותר על ידי גורמים בלתי חוקיים המעוניינים בכך. קיראו מידע נוסף על איתור כתובת.

התוצאה: יוצא כי פורעי החוק לא מתועדים בשום מקום, משום שיש להם מודעות גבוהה לכל אותם הדברים, והאזרחים שומרי החוק מצולמים ומתועדים בכל מקום ופרטיותם נרמסת.

הקלות שבה ניתן לאסוף עלינו נתונים ולהשתמש בהם נגדנו בעת הצורך, היא בלתי נסבלת. לא ניתן להתמודד עם החדירה העמוקה זו לפרטיות שלנו. לא ניתן להסתובב עם פנים מכוסות בכל מקום, וגם חקיקה לא יכולה לתת פתרון מתאים לסוגיה קשה זו. אולם חשוב להיות מודעים לכך, כי זהו העידן המודרני.

ניתן להמשיך את המאמר ולהוסיף עוד תחומים רבים, ביניהם פעולות בלתי חוקיות של גורמים אלה או אחרים שבאמצעים זעירים ביותר, שכמעט לא נראים לעין יכולים לחדור למקומות האינטימיים ביותר שלך ולתעד או להעביר בו זמנית תמונות באיכות גבוהה לצד האחר המעוניין בכך.

אני גם לא מוסיף על המאגר הביומטרי שבעת שיושלם, ניתן יהיה באמצעותו לדעת ולגלות כל מגע שלך עם כל חפץ, או אם בזמן מסוים היית במקום מסוים והשלת שם שערה כלשהי, ובהמשך באותו מקום תהיה עבירה פלילית.

באמצעות השערה שהשלת במקום, ניתן יהיה לאתר אותך, ולהפוך אותך לחשוד בביצוע העבירה, כי היית במקום.

דע לך כי בעידן זה כמעט כל פעולותיך מתועדות.

*לבסוף – מעט אירוניה: את המאמר הזה, אני ממליץ גם לאנשי המוסד לקרוא, עם תשומת לב מיוחדת למילה המודגשת.
המאמר נכתב ע"י גל מוטאי – בוגר B.A במדע המדינה- LL.B במשפטים- LL.M  במשפטים, מומחה למשפט פלילי.

קיראו אודות:

השאר תגובה

אתה חייב להיות מחובר כדי לכתוב תגובה.